Ścieżka nawigacji

Praca w instytucjach UE - 05/03/2009

Map of Europe super-imposed over a crowd of people ©EC

Rozpoczynają się prace nad zmianą procedur naboru na stanowiska urzędników służby publicznej.

Jeśli myślą Państwo o pracy dla Unii Europejskiej, przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego radzimy spróbować swoich sił, rozwiązując przykładowy test egzaminacyjny.

Testy takie dostępne są w nowej witrynie EPSO DeutschEnglishfrançais (Europejski Urząd Doboru Kadr), gdzie można też znaleźć uproszczony formularz zgłoszeniowy i pomoc online. Po raz pierwszy również ogłoszenia o konkursach opublikowano w 23 językach urzędowych UE.

Nowa wersja portalu to pierwszy etap akcji usprawniania metod rekrutacji pracowników do instytucji UE. EPSO ma zamiar w przyszłości przyśpieszyć proces naboru i pozyskiwać kandydatów z wyższymi kwalifikacjami i większym doświadczeniem.

Co roku na stanowiska w instytucjach europejskich zgłaszają się dziesiątki tysięcy osób. Wśród nich są tłumacze (pisemni i ustni), prawnicy, sekretarki i administratorzy. Niestety, proces rekrutacji jest żmudny – rozpoczyna się serią testów i może trwać rok czy nawet dwa lata. Zniechęca to kandydatów i stawia instytucje UE w niekorzystnym świetle jako potencjalnych pracodawców.

„Zdajemy sobie sprawę, że konkurencja o najwybitniejszych i najlepszych pracowników jest ostra, dlatego zdecydowaliśmy się przyśpieszyć i uprościć procedury oraz położyć większy nacisk na przyciągnięcie i selekcję odpowiednich kandydatów” – wyjaśnia dyrektor EPSO David Bearfield.

Obecnie opracowywany jest nowy rodzaj testów egzaminacyjnych. Od 2010 roku kandydaci będą musieli wykazać się głównie kwalifikacjami zawodowymi i wiedzą specjalistyczną, natomiast umiejętność wyuczenia się na pamięć mnóstwa informacji ogólnych i liczb z historii UE zejdzie na dalszy plan. Konkursy będą też trwać krócej, od 5 do 9 miesięcy, i będą organizowane w cyklach rocznych.

Praca w instytucjach UE

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki