Navigačný riadok

Česká republika na čele EÚ - 05/01/2009

Česká republika sa po prvýkrát ujala rotujúceho predsedníctva Európskej únie.

Česká republika sa po prevzatí predsedníctva 1. januára rýchlo pustila do riešenia vyostreného konfliktu na území Hamasom kontrolovaného pásma Gaza. Český minister zahraničných vecí viedol misiu EÚ na Blízkom východe češtinaEnglishfrançais  s cieľom vyjednať prímerie medzi Izraelom a Hamasom.

Česká vláda sa takisto snažila primäť Rusko a Ukrajinu k vyriešeniu sporu o dodávky zemného plynu, ktorý vzplanul len niekoľko dní pred začatím českého predsedníctva. EÚ bude naďalej pozorne sledovať túto situáciu, ktorá by mohla mať vplyv na dodávky plynu po celej Európe.

Česi, ktorí k EÚ pristúpili v roku 2004, sa ujímajú šesťmesačného predsedníctva češtinaEnglishfrançais v neľahkých časoch pre Európu. Jedným z najtvrdších orieškov bude dohľad nad implementáciou balíka fiškálnych stimulačných opatrení v hodnote 200 miliárd eur, ktorý lídri EÚ schválili počas francúzskeho predsedníctva v druhej polovici roku 2008.

Česká republika v rámci svojho programu predsedníctva načrtáva, že hospodárske ťažkosti EÚ sa bude snažiť riešiť prostredníctvom zvýšenej konkurencieschopnosti a výrazného posilnenia dôvery spotrebiteľov a malých a stredných podnikateľov.

Ďalšou jej prioritou je energetická politika, ktorá je podľa slov premiéra Mirka Topolánka „hľadaním rovnováhy medzi nárokmi životného prostredia a udržaním európskej konkurencieschopnosti a bezpečnosti“. V nasledujúcich šiestich mesiacoch sa premiér Topolánek bude zasadzovať za pokračovanie diskusie o diverzifikácií energetických zdrojov a nových energetických sieťach.

Počas predsedníctva sa uskutočnia voľby do Európskeho parlamentu. Česká republika bude takisto musieť začať proces vymenovania novej Komisie, ktorá začne svoju činnosť súčasne s novým parlamentom.

České predsedníctvo sa chce zamerať aj na vzťahy medzi USA a EÚ. Topolánek to považuje za nevyhnutné z hľadiska hospodárskej spolupráce a európskej bezpečnosti.

Medzi priority českého pracovného programu patrí takisto priblíženie Západného Balkánu k EÚ – Česká republika bude počas svojho predsedníctva dejiskom samitu EÚ a krajín Balkánu.

Motto predsedníctva znie „Európa bez bariér“. Českí predstavitelia dúfajú, že odstránenie prekážok voľného pohybu tovarov, osôb, služieb a kapitálu umožní Európe, aby si uchovala svoju osobitnosť v rámci globálnej hospodárskej súťaži.

České predsedníctvo – webové stránky češtinaEnglishfrançais .

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy