Navigācijas ceļš

Čehija pie stūres - 05/01/2009

Čehija pirmo reizi kļuvusi par Eiropas Savienības prezidentvalsti.

Čehijai 1. janvārī kļūstot par ES prezidentvalsti, darba sākums izrādījās visai spraigs, jo nācās meklēt risinājumu strauji augošajam konfliktam Gazas sektorā, ko kontrolē “Hamas” spēki. Čehijas ārlietu ministrs vadīja ES misiju Tuvajos Austrumos češtinaEnglishfrançais, mēģinot panākt pamieru starp Izraēlu un “Hamas”.

Čehijas valdība arī aicināja Krieviju un Ukrainu atrisināt nesaskaņas par gāzes padevi, kas tika krasi samazināta tikai dažas dienas pirms prezidentūras sākuma. ES turpinās novērot situāciju, kas varētu negatīvi ietekmēt gāzes piegādi visai Eiropai.

Čehija pievienojās ES 2004. gadā, un tās sešus mēnešus ilgā prezidentūra češtinaEnglishfrançais sakrīt ar laiku, kas Eiropai nav viegls. Viens no vissvarīgākajiem uzdevumiem būs pārraudzīt 200 miljardus eiro lielās finanšu palīdzības izmantošanu, kas domāta fiskālās sistēmas stimulēšanai un ko ES vadītāji apstiprināja 2008. gada otrajā pusē Francijas prezidentūras laikā.

Čehija savā prezidentūras programmā ir apņēmusies pievērsties ES ekonomikas likstām, veicinot konkurētspēju un vairojot paļāvību patērētāju un mazo uzņēmumu īpašnieku vidū.

Prioritāte ir arī enerģētikas politika, kurai, kā atzīst premjerministrs Mireks Topolaneks, jārod “kompromiss starp vides aizsardzību, Eiropas konkurētspējas saglabāšanu un energoapgādes drošību”. Turpmāko sešu mēnešu laikā Topolaneks pastiprināti pievērsīsies diskusijai par enerģijas avotu dažādošanu un jauniem enerģijas tīkliem.

Šīs prezidentūras laikā notiks Eiropas Parlamenta vēlēšanas. Čehijai vajadzēs nominēt arī jauno Komisijas sastāvu, kas sāks darbu vienlaikus ar jaunievēlēto Eiropas Parlamentu.

Turklāt Čehija savā prezidentūras termiņā vēlas īpaši akcentēt attiecības starp ES un ASV. Topolaneks uzskata, ka tās ir ārkārtīgi svarīgas ekonomiskajai sadarbībai un Eiropas drošībai.

Čehijas darba programmā par prioritāti atzīta arī Rietumbalkānu tuvināšana ES. Šī valsts rīkos arī ES un Balkānu valstu tikšanos augstākajā līmenī.

Prezidentūras lozungs ir “Eiropa bez barjerām”. Čehi cer, ka Eiropa, atbrīvojoties no šķēršļiem, kas kavē brīvu preču, pakalpojumu, naudas un darba ņēmēju apriti, varēs godam turēties pretī konkurencei pasaules ekonomikā.

Čehijas prezidentūras tīmekļa vietne češtinaEnglishfrançais.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites