Cesta

Česká republika v čele Evropské unie - 05/01/2009

Česká republika přebírá poprvé od vstupu do Evropské unie její předsednictví

Ihned po převzetí předsednictví 1. ledna 2009 se čeští politici urychleně začali zabývat stupňujícím se konfliktem v pásmu Gazy, ovládaném hnutím Hamás. Český ministr zahraničí vedl misi EU směřující na Blízký východ, která se pokusila vyjednat mezi Izraelem a hnutím Hamás příměří.

Česká vláda rovněž vyzvala Rusko a Ukrajinu, aby vyřešily neshody ohledně dodávek zemního plynu, jež se vyostřily několik dní před začátkem českého předsednictví. Unie bude nadále situaci sledovat, protože tento stav má přímý vliv i na dodávky plynu v ostatních evropských zemích.

Česká republika, která vstoupila do EU v roce 2004, se ujímá jejího předsednictví ve složitém období. Jedním z nejdůležitějších úkolů, které na Českou republiku čekají, bude dohled nad prováděním opatření balíčku na oživení fiskálního systému za 200 miliard euro, který vedoucí představitelé EU schválili během francouzského předsednictví na konci roku 2008.

Ve svém programu předsednictví Česká republika uvádí, že problémy evropské ekonomiky se bude snažit řešit důrazem na zvětšování konkurenceschopnosti a zvyšování důvěry u spotřebitelů a majitelů malých podniků.

Další prioritou je energetická politika, která podle předsedy české vlády Mirka Topolánka spočívá v „hledání rovnováhy mezi požadavky na ochranu životního prostředí a mezi zachováním konkurenceschopnosti a bezpečnosti dodávek energie v Evropě“. Během příštích šesti měsíců hodlá Mirek Topolánek přimět ostatní k další diskusi o diverzifikaci zdrojů energie a nových energetických sítích.

Během českého předsednictví se uskuteční i volby do Evropského parlamentu. Česká republika bude muset také začít se jmenováním členů nového složení Komise, která se ujme funkce současně s novými poslanci Evropského parlamentu.

Češi chtějí během svého předsednictví také klást důraz na vztahy mezi EU a Spojenými státy. Předseda vlády Topolánek jej považuje za základní předpoklad pro ekonomickou spolupráci a bezpečnost Evropy.

Mezi priority pracovního programu českého předsednictví patří také pokrok ve sbližování zemí západního Balkánu a EU. V České republice se do léta uskuteční summit EU-Balkán.

Mottem předsednictví je „Evropa bez bariér“. Češi doufají, že odstraněním překážek volnému pohybu zboží, peněz, pracovních sil a služeb se Evropě podaří obstát v celosvětovém ekonomickém konkurenčním boji.

Internetové stránky českého předsednictví

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy