Navigačný riadok

EÚ a vy v roku 2008 - 22/12/2008

Chlapec so šálom vo farbách Európy

Bilancia opatrení, ktoré Únia prijala s cieľom zlepšiť každodenný život svojich občanov.

Konečne prišli Vianoce. Celá rodina sa zišla vo vyblýskanom a vyzdobenom dome. Otec, ktorý si konečne mohol vziať dovolenku, pomáha v kuchyni a stará sa o to, aby bolo všetko dokonalé. A zatiaľ čo sa jedlo varí, deti pod láskavým pohľadom starých rodičov, ktorí práve prileteli zo Španielska, nedočkavo rozbaľujú darčeky.

Európska únia je svojim spôsobom prítomná i za týmto pokojným rodinným stolom. Čistiace prostriedky, ktoré mama použila pri upratovaní, sú vďaka novým právnym predpisom o chemických látkach bezpečnejšie pre používateľov a šetrnejšie k životnému prostrediu. Vďaka systému označení mohol otec starostlivejšie vybrať potraviny a deti sa môžu bezstarostne hrať, pretože EÚ zakazuje predaj nebezpečných hračiek. Ale tu sa práca Únie nekončí. Dočasní pracovníci majú dnes rovnaký nárok na platenú dovolenku ako stáli zamestnanci a ľudia so zníženou mobilitou, ktorí cestujú lietadlom, majú právo na rovnako pohodlné cestovanie ako ostatní.

V televízii, ktorá zostala zapnutá v obývačke, idú správy. Hovorí sa o finančnej kríze, konfliktoch, prírodných katastrofách, klimatických zmenách – v roku 2008 sa EÚ podieľala na riešení mnohých z nich.

Únia zasiahla v prípade humanitárnych katastrof a jej pozorovatelia sledovali demokratický priebeh volieb v mnohých krajinách, ako aj mierový proces v sGruzínsku Englishfrançais.

V posledných mesiacoch sa európske inštitúcie snažili v spolupráci s členskými štátmi nájsť východisko z finančnej krízy DeutschEnglishfrançaisportuguês. V tejto situácii zohrala významnú stabilizačnú úlohu jednotná mena euro. V novembri Komisia navrhla 200-miliardový balík opatrení na oživenie hospodárstva a na ochranu zamestnancov, domácností a podnikov.

Plán Komisie sa snaží o navýšenie investícií do ekologických technológií (v energetickom sektore, doprave, stavebníctve atď.) a o posilnenie pozície Európy ako lídra v boji proti zmenám klímy DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy