Ścieżka nawigacji

UE i my w roku 2008 - 22/12/2008

Chłopiec w szaliku w barwach Europy

Co w tym roku zrobiła Unia Europejska, aby poprawić warunki życia zwykłych ludzi?

Nadszedł długo oczekiwany dzień. Cała rodzina zebrała się w pięknie udekorowanym domu. Przy kuchni krząta się ojciec, któremu w końcu udało się wziąć urlop. Stara się wszystkiego dopilnować. W tym samym czasie dzieci rozpakowują prezenty, które przywieźli im z Hiszpanii ukochani dziadkowie.

W tej idyllicznej scenie można się dopatrzyć udziału Unii Europejskiej. Dzięki nowym przepisom w sprawie substancji chemicznych środki czystości są bardziej bezpieczne dla użytkownika, żywność wykorzystana do przygotowania posiłku została starannie wyselekcjonowana i oznakowana, i nie trzeba się martwić o bezpieczeństwo dzieci, bowiem w UE obowiązuje zakaz sprzedawania niebezpiecznych zabawek. Jednak UE robi znacznie więcej z myślą o swoich obywatelach. Od niedawna pracownicy tymczasowi mają prawo do korzystania z urlopów płatnych, podobnie jak pracownicy zatrudnieni na czas nieokreślony. Z kolei osoby o ograniczonej zdolności ruchowej mogą podróżować samolotem równie wygodnie, jak osoby w pełni sprawne.

Z pokoju dobiegają dźwięki telewizora. W dzienniku kryzys finansowy, konflikty, klęski żywiołowe, zmiany klimatyczne − w tym roku UE pojawiała się w wiadomościach w związku z najróżniejszymi wydarzeniami.

Niosła pomoc humanitarną na całym świecie i wysłała obserwatorów monitorujących wybory oraz proces pokojowy w Gruzji Englishfrançais .

W ciągu ostatnich kilku miesięcy instytucje UE i państwa członkowskie pracowały bez wytchnienia, aby wspólnie znaleźć drogę wyjścia z kryzysu finansowego DeutschEnglishfrançaisportuguês . Przy tej okazji euro po raz kolejny wykazało się swoimi właściwościami stabilizującymi. W listopadzie Komisja zaproponowała plan naprawy gospodarki z budżetem 200 mld euro, aby chronić przed skutkami kryzysu pracowników, gospodarstwa domowe i firmy.

Plan obejmuje między innymi zwiększenie inwestycji w technologie ekologiczne (w sektorze energii, transportu i budownictwa itp.), co zapewnia Europie miejsce w światowej czołówce, jeżeli chodzi o walkę ze zmianami klimatu .

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki