Cesta

Evropská unie a vy v roce 2008 - 22/12/2008

Chlapec se šálou v barvách EU

Bilance opatření, která přijala Evropská unie s cílem zlepšit každodenní život svých občanů.

Nadešel ten očekávaný den. V pečlivě uklizeném domě se sešla celá rodina. Otec, který si konečně mohl vzít dovolenou, se činí u sporáku, aby bylo všechno vynikající. Zatímco se pokrmy připravují, prarodiče, kteří se právě vrátili ze Španělska, s úsměvem sledují svá vnoučata, jak nedočkavě rozbalují dárky.

Činnost EU sice není vždy vidět, přesto její důsledky dotvářejí tuto rodinnou pohodu. Díky novým právním předpisům o chemických látkách jsou čisticí prostředky bezpečnější pro uživatele i životní prostředí, potraviny, ze kterých jsou pokrmy připraveny, byly pečlivě vybrány díky vylepšenému označení, a děti si mohou bezpečně hrát, protože EU zakazuje prodej nebezpečných hraček. Zde však činnost unie nekončí. Pracovníci zaměstnaní na dobu určitou prostřednictvím agentur mají nyní nárok na placenou dovolenou stejně jako pracovníci zaměstnaní na dobu neurčitou a osoby se sníženou pohyblivostí mají právo na cestování letadlem za stejných podmínek jako zdraví občané.

V obývacím pokoji běží v televizi zprávy. Ať už jde o finanční krizi, přírodní pohromy či změnu klimatu, zasahovala Evropská unie v roce 2008 na všech frontách.

Například pomáhala obětem humanitárních katastrof a vyslala pozorovatele, aby sledovali řádný průběh voleb nebo mírový proces v Gruzii Englishfrançais.

Evropské orgány v uplynulých měsících nepřetržitě spolupracovaly s členskými státy na hledání koordinovaných řešení finanční krize DeutschEnglishfrançaisportuguês. Při této příležitosti se více než kdykoli předtím potvrzuje stabilizační úloha eura. V listopadu navrhla Komise plán na posílení ekonomiky podporovaný částkou 200 miliard eur, který má pomoci pracovníkům, domácnostem i podnikům.

Tento plán navrhuje zejména posílit ekologické technologie (v odvětví energetiky, dopravy, stavebnictví aj.), a upevnit tak přední pozici Evropy v boji proti změně klimatu DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy