Navigačný riadok

Bulvárne informácie o EÚ – nenechajte sa zavádzať! - 21/08/2008

Novinári s televíznymi kamerami na tlačovej konferencii v sídle Komisie, budove Berlaymont

Niektoré titulky správ o EÚ volajú po senzácii. Ich obsah je však častokrát skôr fikciou ako skutočnosťou.

Euroúradníci zakážu historické plošné miery. Brusel chce umlčať tradičnú škótsku hudbu. EÚ zavedie rýchlostné obmedzenia na nemeckých diaľniciach.

O iniciatívach EÚ sa toho každý deň popíšu desiatky strán. Väčšina spravodajstiev sa snaží o pravdivé informácie, no existujú i výnimky Englishfrançais . Ide o trik na upútanie pozornosti, ktorý využíva neistotu ľudí vo vzťahu k právomociam, ktoré majú euroúradníci v Bruseli. Konkrétne príklady bulvárnej žurnalistiky ukazujú, ako ďaleko sa dá odbočiť od skutočnosti.

Niekoľko britských novín v júni písalo o tom, že EÚ sa snaží zrušiť aker (asi 4046 m2), jednotku plošnej miery používanú v anglicky hovoriacich krajinách. V skutočnosti táto zmena len odzrkadľuje súčasnú prax na britských ostrovoch.

Administratíva Spojeného kráľovstva už aker ako jednotku plošnej miery nepoužíva vyše 20 rokov. Pôda sa namiesto toho zapisuje v hektároch (1 hektár = 2,47 akrov). Súkromní vlastníci pôdy môžu naďalej na popis svojho majetku používať aker, ale zároveň musia uviesť aj jeho ekvivalent v hektároch.

Novinári zabudli uviesť, že podľa citovaného návrhu EÚ je na rozhodnutí Spojeného kráľovstva, či si ponechá ostatné jednotky, ktoré nevyužívajú metrický systém, ako je míľa a pinta, ak nespôsobujú problémy pri obchodovaní.

Ďalšiu zo zavádzajúcich správ uverejnil denník Sunday Times 20. apríla. Písalo sa v nej, že nové zdravotné a bezpečnostné predpisy EÚ umlčia hráčov gájd. Aby bolo jasné, EÚ nemá žiaden záujem pripraviť svet o tradičnú škótsku hudbu.

Jej zámerom je obmedziť mieru nadmerného hluku, ktorá spôsobuje stratu sluchu u mnohých orchestrálnych hudobníkov. Chrániť sa pred nadmerným hlukom sa dá rôznymi spôsobmi, pričom hudobníci vôbec nemusia prestať hrať. Niektoré orchestre používajú špeciálne ušné zátky a materiály či prístroje, ktoré pohlcujú hluk alebo znižujú hlasitosť.

Pokiaľ ide o obmedzovanie rýchlosti na nemeckých diaľniciach, navzdory správe denníka Welt online z 26. marca, nemá EÚ v tomto ohľade žiadne plány. Menovaný nemecký denník citoval environmentálne skupiny, ktoré tvrdili, že Komisia prijme obmedzenia rýchlosti do roku 2010, aby tak zlepšila ochranu klímy a bezpečnosť na cestách.

EÚ skutočne hľadá spôsoby, ako znížiť počet smrteľných nehôd na cestách na polovicu do roku 2010, ale nemá právomoc stanoviť obmedzenia rýchlosti v Nemecku, ani v žiadnej inej krajine. A tak tí, čo radi stláčajú plynový pedál až na doraz, môžu byť pokojní.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy