Navigačný riadok

Inštitúcie EÚ navštevujú desiatky tisíc ľudí - 11/08/2008

Deň otvorených dverí v budove Berlaymont

Budovy európskych inštitúcií síce nekonkurujú Versailles, ale každoročne pritiahnu masy návštevníkov.

Európsku komisiu asi nepovažujete za zaujímavú turistickú atrakciu, hlavne nie v lete, keď všetkých vábia slnkom zaliate pláže. Bruselské sídlo výkonnej moci EÚ však minulý rok navštívilo 43 000 ľudí.

Väčšina z nich pochádza z Európy, hlavne z neďalekého Francúzska a Nemecka. Viac ako polovica mimoeurópskych návštevníkov pochádza z USA.

Ak sa rozhodnete pre návštevu, neočakávajte, že vás sprievodca prevedie slávnou budovou Berlaymont, v ktorej má svoje kancelárie 27 komisárov. Všeobecná prezentácia v neďalekom návštevnom centre Komisie však určite zlepší vaše znalosti o EÚ. Prezentácia, ktorú tvorí 90-minutová prednáška a následná diskusia, je bezplatná, ale na to, aby ste sa jej mohli zúčastniť, musíte mať viac ako 15 rokov a musíte byť členom organizovanej skupiny. Návštevu prezentácie si naplánujte dva až tri mesiace dopredu.

Pre novinárov, študentov a iné špecializované skupiny je možné zorganizovať odbornejšie informačné konferencie v rozsahu od jedného poldňa až po dva dni. Programy sú šité na mieru skupinám so špecifickými požiadavkami, pričom návštevníci majú možnosť konzultácie so zamestnancami Komisie.

Nemáte čas ísť do Bruselu? Nevadí, stále môžete Komisiu navštíviť prostredníctvom jej zastúpenia vo vašej krajine. Tu sa môžete informovať nielen o práci Komisie, ale i o možnej náhrade cestovných nákladov.

Komisia nie je jedinou inštitúciou, ktorú môžete navštíviť. Rada EÚ  ponúka informačné konferencie a dvere Európskeho parlamentu sú otvorené pre jednotlivcov a pre skupiny v Bruseli, Štrasburgu a Luxemburgu. Môžete sa zúčastniť na riadnom zasadnutí alebo na verejnom podujatí.


Ak ste sa na niečo zabudli opýtať, môžete zavolať na informačnú linku EÚ . Volanie je bezplatné a číslo je rovnaké v celej Európe. Takisto môžete navštíviť jedno z mnohých informačných centier EÚ , ktoré nájdete v ktoromkoľvek z 27 členských štátov.

Európske inštitúcie každoročne organizujú deň otvorených dverí.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy