Ścieżka nawigacji

Z wizytą w instytucjach UE - 11/08/2008

Osoby odwiedzające siedzibę Komisji Europejskiej − budynek Berlaymont − podczas dnia otwartych drzwi

Instytucje UE nie są wśród turystów tak popularne, jak pałac wersalski, ale i tak odwiedzają je dziesiątki tysięcy osób.

Komisja Europejska nie jawi nam się jako specjalna atrakcja turystyczna, zwłaszcza w lecie, gdy wabią nas piaszczyste plaże. A jednak w zeszłym roku siedzibę unijnej władzy wykonawczej odwiedziły 43 tys. osób.

Większość odwiedzających to Europejczycy, w przeważającej mierze Francuzi i Niemcy. Ponad połowę turystów spoza UE stanowią Amerykanie.

Nie należy liczyć na możliwość zwiedzenia z przewodnikiem budynku Berlaymont, w którym mieszczą się biura 27 unijnych komisarzy, ale dzięki prezentacjom, jakie oferuje dział wizyt Komisji, można dowiedzieć się bardzo ciekawych rzeczy o funkcjonowaniu UE. Prezentacje  składają się z 90-minutowej prelekcji oraz sesji pytań i odpowiedzi. Wizyty są bezpłatne. Aby wziąć w nich udział, trzeba mieć ukończone 15 lat, a wizyta musi odbywać się w zorganizowanej grupie. Rezerwację trzeba zrobić z dwu-, trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Konferencje informacyjne na bardziej specjalistyczne tematy, które mogą trwać od pół dnia do maksymalnie dwóch dni, są organizowane dla dziennikarzy, studentów i innych grup. Program konferencji dostosowuje się do szczególnych zainteresowań danej grupy, a uczestnicy mogą nawiązać bezpośredni kontakt z urzędnikami Komisji.

Tym, którzy nie mogą przyjechać do Brukseli, pozostaje możliwość odwiedzenia przedstawicielstw Komisji. Udzielają one również informacji na temat możliwości sfinansowania kosztów podróży, bez względu na to, które przedstawicielstwo odwiedzamy.

Komisja nie jest jedyną instytucją UE, którą można odwiedzić. W Radzie UE również organizowane są konferencje informacyjne, a budynki Parlamentu Europejskiego w Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu można zwiedzać indywidualnie i grupowo. Można przysłuchiwać się obradom parlamentu lub brać udział w imprezach otwartych dla publiczności.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać, dzwoniąc do serwisu Europe Direct. W całej Europie obowiązuje ten sam numer, a połączenie jest bezpłatne. Można również odwiedzić jeden z ośrodków informacji europejskiej, które mieszczą się w różnych miastach 27 krajów członkowskich UE.

Instytucje UE raz w roku organizują również dzień otwartych drzwi.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki