Cesta

Instituce EU navštíví ročně desítky tisíc lidí - 11/08/2008

Návštěvníci si prohlížejí hlavní sídlo Komise (budovu Berlaymont) během dne otevřených dveří

I když budovy orgánů EU nejsou žádné Versailles, přitahují značné množství návštěvníků.

Evropská komise vám asi nepřipadá jako ta pravá turistická atrakce, zejména v létě, kdy lákají sluncem zalité pláže. Nicméně loni navštívilo tento výkonný orgán EU 43 000 lidí.

Většina návštěvníků přichází z Evropy, zejména ze sousední Francie a Německa. Více než polovinu návštěvníků ze zemí mimo EU tvoří občané USA.

Neočekávejte však žádnou prohlídku s výkladem v hlavní budově Komise – Berlaymont, kde má své kanceláře 27 komisařů. Nicméně všeobecná prezentace, kterou poskytuje oddělení návštěv Komise, určitě rozšíří vaše znalosti o EU. Prezentace se konají v nedalekém středisku návštěv a skládají se z 90minutové přednášky, po které následují otázky a odpovědi. Návštěvy jsou bezplatné. Musí vám však být nejméně 15 let a musíte být součástí organizované skupiny. Svou žádost o návštěvu zašlete dva až tři měsíce předem.

Pro novináře, studenty a jiné specializované skupiny se pořádají odbornější informační konference, které mohou trvat půl dne až dva dny. Programy jsou přizpůsobovány konkrétním potřebám skupiny, jejíž členové mohou své otázky klást přímo zaměstnancům Komise.

Nemáte možnost se dostat do Bruselu? Pak můžete navštívit Komisi prostřednictvím jejího zastoupení ve vaší zemi. Zde vám také poradí, jakým způsobem lze pokrýt náklady na vaši návštěvu Komise.

Komise není jedinou institucí EU, jejíž prostory si můžete prohlédnout. Rada EU také pořádá informační konference a Evropský parlament uvítá ve svých prostorách v Bruselu, Štrasburku a Lucemburku jak jednotlivce, tak organizované skupiny. Můžete přímo sledovat plenární zasedání Parlamentu nebo se zúčastnit veřejné akce.

Pokud máte další otázky, je tu pro vás horká linka EU. Volat můžete zdarma a číslo je v celé unii stejné. Nebo můžete navštívit jedno z mnoha informačních středisek EU, která se nacházejí na různých místech ve všech 27 členských státech.

Každý rok pořádají instituce EU také den otevřených dveří.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy