Navigačný riadok

Komisári u vás doma - 07/08/2008

Margot Wallström pri stole za prenosným počítačom

Blogy komisárov nie len poskytujú priamy kontakt s verejnosťou, ale poodhaľujú aj osobnú stránku vrcholových úradníkov EÚ.

Margot Wallström sa rozplakala pri záchrane Ingrid Betancourtovej z kolumbijskej džungle. Janez Potočnik počas stredoškolských štúdií vôbec nerozmýšľal nad politickou kariérou. Vladimír Špidla je veľkým fanúšikom futbalu.

Komisári EÚ sa podobne ako vládni úradníci po celom svete občas nevyhnú označeniu „úradníci bez tváre“. Blogy English šiestich z nich (pravidelne blogujú ešte komisári Dimas, Fischer Boel a Piebalgs) nás však presviedčajú o opaku.

Vo svojom najnovšom príspevku komisárka Wallströmová zodpovedná za komunikáciu English vzdáva úctu poľskému disidentovi a odporcovi komunizmu Bronislawovi Geremekovi, ktorý prišiel o život pri júlovej dopravnej nehode. Stavia ho do kontrastu s bývalým bosnianskosrbským prezidentom Radovanom Karadžičom, ktorého prednedávnom zadržali pre podozrenie zo spáchania vojnových zločinov.

„Obaja títo muži sa rozhodujúcou mierou pričinili o zmeny v krajinách, v ktorých žili a ich rozhodnutia ovplyvnili životy miliónov ľudí. Ale akým radikálne odlišným spôsobom.“

Vo svojom skoršom júlovom príspevku komisárka Wallströmová uvítala správu o záchrane Ingrid Betancourtovej po vyše šesťročnom zajatí. „Musím sa priznať, že pri sledovaní včerajšej tlačovej konferencie a uhladeného prejavu syna a sestry pani Betancourtovej, sa mi vyronili slzy,“ dodala.

Komisár pre vedu Potočnik English nedávno navštívil v Slovinsku bývalú strednú školu, aby sa s jej študentmi porozprával o svojej súčasnej práci v Bruseli. „Návrat na moju strednú školu zaiste vyvoláva mnoho spomienok,“ píše komisár. „Keď som bol stredoškolák, nikdy som sa nezamýšľal nad politikou, Európskou úniou ani podobnými záležitosťami. Viac ma zaujímali dievčatá a šport – alebo šport a dievčatá.“

Komisár pre zamestnanosť Špidla ceštinaDeutschEnglishfrançais vysvetľuje úsilie o zlepšenie podmienok pre profesionálnych futbalistov z nižších súťaží, čo je téma aktuálna po júnových majstrovstvách Európy. Ani závažnosť témy mu však nebráni vyjadriť nadšenie pre šport. „Špičkoví európski futbalisti nás opäť raz ohúrili výnimočnou hrou a niekoľkými neuveriteľnými gólmi,“ opisuje. „Nedá sa im aspoň trošičku nezávidieť.“

Blogy, ktoré priam priahnu po spätnej väzbe, sú len jedným zo spôsobov akými sa EÚ snaží komunikovať s verejnosťou. Nová webová stránka pozýva ľudí na chat s komisármi EÚ v priamom prenose. EÚ často využíva aj proces verejnej konzultácie, DeutschdanskελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoportuguêsNederlandssuomisvenska keď plánuje zmeny v právnych predpisoch.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy