Ścieżka nawigacji

Komisarze UE bliżej obywateli - 07/08/2008

Margot Wallström siedząca za biurkiem przed ekranem laptopa

Blogi nie tylko umożliwiają bezpośredni wgląd w działalność komisarzy, lecz także ukazują nam od bardziej prywatnej strony tych najwyższych unijnych urzędników.

Margot Wallström wzruszyło do łez uwolnienie z rąk terrorystów przetrzymywanej w kolumbijskiej dżungli Ingrid Betancourt. Kiedy Janez Potočnik był uczniem liceum, nie myślał dużo o polityce. Vladimír Špidla jest wielkim fanem piłki nożnej.

Podobnie jak urzędnikom administracji państwowej na całym świecie, tak i unijnym komisarzom zarzuca się czasami, że są anonimowymi biurokratami. Jednak ich dzienniki prowadzone w Internecie których jest już sześć, pokazują, że jest inaczej. Blogi regularnie pisują również komisarze Stavros Dimas, Mariann Fischer Boel i Andris Piebalgs.

W swojej ostatniej notatce >komisarz ds. komunikacji społecznej Margot Wallström English składa hołd polskiemu działaczowi antykomunistycznemu Bronisławowi Geremkowi, który w lipcu zginął tragicznie w wypadku samochodowym. Dla kontrastu pisze też o byłym przywódcy bośniackich Serbów Radovanie Karadżiciu, aresztowanym niedawno jako podejrzany o zbrodnie wojenne.

„Te dwie postaci odegrały ogromną rolę w zmianach, jakie dokonały się w ich ojczyznach, a ich działania miały wpływ na życie milionów ludzi – ale w jak radykalnie odmienny sposób.”

W swoich zapiskach z początku lipca komisarz Wallström z radością przyjęła wiadomość o uwolnieniu Ingrid Betancourt, która przez ponad sześć lat była więziona jako zakładniczka. W swoim blogu komisarz napisała: „Muszę przyznać, że miałam łzy w oczach, kiedy zeszłej nocy oglądałam konferencję prasową z udziałem syna pani Betancourt i jej siostry”.

Komisarz ds. nauki i badań naukowych Potočnik English odwiedził niedawno swoje byłe liceum w Słowenii, aby opowiedzieć uczniom o swojej pracy w Brukseli. „Powrót do szkoły przywołuje wiele wspomnień” – napisał. „Kiedy chodziłem do szkoły, zupełnie nie zastanawiałem się nad polityką, Unią Europejską i podobnymi sprawami. Bardziej byłem zainteresowany dziewczynami i sportem – albo na odwrót: sportem i dziewczynami.”

Komisarz ds. zatrudnienia Vladimir Špidla ?eštinaDeutschEnglishfrançais opowiada o staraniach mających na celu poprawę sytuacji piłkarzy zawodowych grających w drużynach, które nie należą do pierwszej ligi − to temat na czasie po czerwcowych Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Poważny charakter tego tematu nie przysłania mu jednak entuzjazmu dla sportu. „Najlepsi piłkarze Europy znowu nas zadziwili fantastyczną grą i paroma niesamowitymi golami”, stwierdził komisarz. „Trudno nie zazdrościć tym chłopakom.”

Blogi, na których czytelnicy mogą wpisywać swoje komentarze, są tylko jednym ze sposobów, w jaki UE próbuje komunikować się ze społeczeństwem. Nowa strona internetowa umożliwia udział w czatach na żywo z komisarzami. UE często ogłasza również oficjalne konsultacje społeczne DeutschdanskελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoportuguêsNederlandssuomisvenska, które poprzedzają podjęcie decyzji w sprawie wprowadzenia zmian w zakresie działalności Unii.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki