Navigačný riadok

Predsednícke žezlo EÚ putuje zo Slovinska do Francúzska - 03/07/2008

Komisári EÚ a francúzsky premiér François Fillon

Francúzsko sa počas svojho predsedníctva EÚ bude musieť vysporiadať okrem iného aj s írskym odmietnutím Lisabonskej zmluvy.

V prvý deň francúzskeho predsedníctva EÚ DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano v Paríži zaviala modrá vlajka EÚ so zlatými hviezdami a podobné farby osvietili aj Eiffelovu vežu.

Predseda Komisie José Manuel Barroso sa pred slávnostným podujatím pri Víťaznom oblúku stretol s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym.

Barroso uvítal francúzske vedenie a vyhlásil, že „to, čo dnes najviac zo všetkého potrebujeme, je politická odvaha a úprimnosť. Nicolas Sarkozy nepostráda jedno ani druhé.“

Pôvodnými prioritami Francúzov na šesťmesačné obdobie predsedníctva, ktoré prevzali 1. júla od Slovinska, boli energetika a klimatické zmeny, návrh paktu o politike migrácie, bezpečnosť a boj proti terorizmu a poľnohospodárstvo.

Írsky negatívny výsledok referenda o prijatí Lisabonskej zmluvy z júna však pre Francúzsko predstavuje novú výzvu.Sarkozy by mal v druhej polovici júla osobne navštíviť Írsko a oboznámiť sa s postojmi Írov priamo od voličov.Na júnovom samite lídrov EÚ padlo rozhodnutie, že Írsko dostane čas na zváženie možných riešení do najbližšieho októbrového stretnutia.

V otázke zmeny klímy chce Francúzsko zabezpečiť, aby EÚ stála v čele svetových opatrení. Rovnako by ešte pred budúcoročným medzinárodným stretnutím na tému minimalizovania klimatických zmien chcelo dokončiť práce na ambicióznom balíku týkajúcom sa energetickej účinnosti. 

Francúzsko chce zároveň presadiť opatrenia na zmiernenie dosahu rastu cien ropy a plynu, ktorý vyvolal protesty po celej EÚ. 

Počas svojho predsedníctva má v úmysle dosiahnuť pokrok v otázke spoločnej európskej prisťahovaleckej a azylovej politiky.Sarkozy sa zasadzuje za boj proti nelegálnemu prisťahovalectvu, lepšie právne prostredie pre kvalifikovaných pracovníkov a účinnejšie kontroly na vonkajších hraniciach EÚ.

Zámerom francúzskeho prezidenta je posilniť schopnosti EÚ reagovať na bezpečnostné krízy v Európe a vo svete, predovšetkým pokiaľ ide o jednotky rýchleho nasadenia, vojenské dopravné letectvo a štruktúry krízového riadenia.

Francúzsko ako jedna z najväčších poľnohospodárskych krajín EÚ otvorí aj diskusiu o navrhovaných zmenách spoločnej poľnohospodárskej politiky danskDeutschελληνικάEnglishfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska , ktoré by mali znížiť podporu EÚ pre farmárov.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy