Ścieżka nawigacji

Francja przejmuje od Słowenii rotacyjne przewodnictwo w Unii Europejskiej - 03/07/2008

Unijni komisarze oraz premier Francji François Fillon

Prezydencja francuska będzie musiała zmierzyć się z problemem, jaki stanowi odrzucenie traktatu lizbońskiego przez Irlandię.

1 lipca br., w pierwszym dniu francuskiego przewodnictwa w UE DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano , Paryż ozdobiły unijne flagi, a wieża Eiffla rozbłysła europejskimi barwami.

Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso spotkał się z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym na uroczystej ceremonii pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu.

W swym przemówieniu Barroso podkreślił, że dziś Unia najbardziej potrzebuje odwagi politycznej oraz szczerości, oraz że są to cechy, których z pewnością nie brakuje prezydentowi Francji.

Główne obszary planowanych działań prezydencji francuskiej to bezpieczeństwo energetyczne, walka ze zmianami klimatu, prace nad europejskim paktem o migracji, polityka bezpieczeństwa, zwalczanie terroryzmu oraz rolnictwo.

Odrzucenie traktatu lizbońskiego przez Irlandię w czerwcu br. stanowi nowe wyzwanie. Jeszcze w lipcu prezydent Francji uda się z wizytą do Irlandii, aby poznać opinie bezpośrednio od jej mieszkańców. Podczas spotkania na szczycie, które odbyło się w czerwcu, przywódcy krajów UE postanowili dać Irlandii czas do namysłu i powrócić do kwestii traktatu i możliwych rozwiązań wyjścia z impasu na kolejnym spotkaniu w październiku.

Francja pragnie, aby UE przewodniczyła międzynarodowym wysiłkom na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu oraz aby przyjęła ambitny pakiet inicjatyw na rzecz racjonalizacji zużycia energii jeszcze przed rozpoczęciem międzynarodowych rozmów na temat minimalizowania zmian klimatu, które odbędą się w przyszłym roku.  

Francja uważa również, że należy podjąć środki w celu ograniczenia skutków rosnących cen ropy i gazu, co wywołało falę protestów w całej UE.  

Podczas prezydencji francuskiej spodziewać się również można postępu w zakresie wspólnej europejskiej polityki imigracyjnej i azylowej. Prezydent Sarkozy wezwał do rozprawienia się z nielegalną imigracją, ułatwieniem legalizacji pobytu wykwalifikowanych pracowników oraz za bardziej skuteczną kontrolą na granicach zewnętrznych UE.

Francja pragnie również wzmocnienia zdolności UE do reagowania w razie wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa w Europie i poza jej granicami. W tej kwestii podkreślono znaczenie sił szybkiego reagowania, wojskowych samolotów transportowych oraz struktur zarządzania kryzysowego.

Francja, będąca jednym z największych krajów rolniczych w Europie, zamierza również rozpocząć dyskusje na temat przeglądu wspólnej polityki rolnej danskDeutschελληνικάEnglishfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska , który ma ograniczyć wsparcie UE dla rolników.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki