Navigatsioonitee

ELi eesistujaks saab Prantsusmaa - 03/07/2008

Euroopa Komisjoni volinikud koos Prantsusmaa peaminister François Filloniga

Lissaboni lepingu tagasilükkamine Iirimaal on uueks väljakutseks Sloveenialt ELi juhtohjad üle võtvale Prantsusmaale.

Prantsusmaa eesistumisperioodi DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano esimese päeva puhul lehvisid Pariisis ELi lipud ning Eiffeli torni kaunistasid ELi värvides tuled. 

Võidukaare juures toimunud tseremoonia eel kohtus komisjoni president José Manuel Barroso Prantsuse president Nicolas Sarkozyga.

Barroso tervitas eesistujarolli asunud Prantsusmaad ning lisas, et praegu vajab liit kõige enam poliitilist julgust ja avameelsust ning Nicolas Sarkozyl ei jää puudu neist kummastki.

Pärast eesistujakohustuste ülevõtmist Sloveenialt 1. juulil, oli Prantsusmaal kavas keskenduda neljale peamisele valdkonnale: energeetika ja kliimamuutus, rändepoliitika pakti väljatöötamine, julgeolek ja terrorismivastane võitlus ning põllumajandus.  

Lissaboni lepingu tagasilükkamine juunis toimunud Iiri rahvahääletusel on aga eesistuja ette seadnud uue probleemi.Nicolas Sarkozyl on kavas sõita juulis Iirimaale, et ise kuulda valijate arvamust.Juunis toimunud tippkohtumisel otsustasid ELi juhid anda Iirimaale aega olukorra kaalumiseks ning võimalike lahenduste otsimiseks järgmisel tippkohtumisel oktoobris.

Kliimamuutuse valdkonnas soovib Prantsusmaa kindlustada ELi liidrirolli ning tahab enne järgmisel aastal toimuvaid kliimamuutuse vähendamist käsitlevaid rahvusvahelisi kõnelusi võtta vastu ambitsioonika energiatõhusust käsitleva pakke. 

Samuti soovib Prantsusmaa võtta meetmeid kõikjal ELis protesti esile kutsunud tõusvate nafta- ja gaasihindade mõju leevendamiseks. 

Loodetakse saavutada edasiminekut ka Euroopa ühise sisserände- ja varjupaigapoliitika valdkonnas.President Sarkozy on kutsunud üles võtma meetmeid ebaseadusliku sisserände peatamiseks ning oskustööliste seadusliku sisserände soodustamiseks. Tõhustada tuleb kontrolli ELi välispiiridel.

Prantsusmaa president soovib ka edendada ELi võimet reageerida julgeolekukriisidele Euroopas ja mujal maailmas, pannes erilist rõhku kiirreageerimisjõududele, sõjaväe transpordilennukitele ja kriisiohjestruktuuridele.

Prantsusmaa, kes on üks ELi suuremaid põllumajandustootjaid, avab ka arutelu ühise põllumajanduspoliitika danskDeutschελληνικάEnglishfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska muutmiseks tehtud ettepanekute teemal. Nende alusel vähendataks põlumajandustootjatele antavaid ELi toetusi.

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad