Cesta

Předsednictví EU se po Slovinsku ujímá Francie - 03/07/2008

Evropští komisaři s francouzským premiérem Françoisem Fillonem

Francie se ujímá správy evropských záležitostí, ale irské odmítnutí Lisabonské smlouvy ji staví do nelehké pozice.

Během prvního dne francouzského předsednictví EU DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano zavlála vysoko nad Paříží modrá vlajka EU se zlatými hvězdami a Eiffelova věž se rozzářila v barvách unie.

Před začátkem zahajovacího ceremoniálu u Vítězného oblouku se předseda Evropské komise José Manuel Barroso setkal s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym.

Předseda Komise uvítal předsednictví Francie, přičemž uvedl, že „co dnes nejvíce potřebujeme, je politická odvaha a přímost a Nicolas Sarkozy nepostrádá ani jedno.“

Francie se chce během svého půlročního předsednictví soustředit na čtyři hlavní oblasti, kterými jsou energetika a změna klimatu, práce na paktu o přistěhovalecké politice, bezpečnost a boj proti terorismu a zemědělství.

Avšak odmítnutí Lisabonské smlouvy v referendu v Irsku na začátku června znamená pro Francii nečekanou komplikaci. Nicolas Sarkozy má koncem července letět do Irska, aby si osobně vyslechl námitky proti smlouvě přímo od občanů. Na červnovém summitu v Bruselu se vedoucí představitelé zemí EU dohodli, že dají Irsku čas k reflexi a pokusí se nalézt řešení na svém příštím setkání v říjnu.

Francie chce upevnit vedoucí postavení EU v boji proti změně klimatu a má v úmyslu před zahájením mezinárodních jednání o zmirňování účinků změny klimatu, která se budou konat příští rok, představit ambiciózní plán na celkové zlepšení energetické účinnosti.

Paříž rovněž naléhá na zavedení opatření na snížení dopadu rostoucích cen ropy a pohonných hmot, které nedávno vyvolaly protesty ve vícero zemích EU.

Také doufá, že během jejího předsednictví dojde k pokroku v oblasti společné evropské přistěhovalecké a azylové politiky. Francouzský prezident volá po tvrdém potírání nelegálního přistěhovalectví, po usnadnění přístupu pro kvalifikované pracovníky a po účinnějších kontrolách na vnějších hranicích EU.

Chce také zlepšit schopnost EU reagovat na bezpečnostní krize v rámci EU i mimo ni, přičemž se chce zaměřit zejména na síly rychlé reakce, vojenská nákladní letadla a na struktury krizového řízení.

Jako země s jedním z největších zemědělských sektorů v EU zahájí Francie také diskuzi o navrhovaných změnách v oblasti společné zemědělské politiky danskDeutschελληνικάEnglishfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska , které by vedly ke snížení podpory EU vyplácené zemědělcům.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy