Navigačný riadok

Kultúrna rozmanitosť v popredí osláv Dňa Európy - 09/05/2008

Oslavy Dňa Európy na Sicílii

Filmy, koncerty pod šírym nebom, pouličné festivaly, diskusie, súťaže – 9. mája na Deň Európy si každý príde na svoje.

Oslavami Dňa Európy si každoročne pripomíname Schumanovu deklaráciu z 9. mája 1950 – prvý krok na ceste k vytvoreniu Európskej únie tak, ako ju poznáme dnes .

Medzi podujatia organizované pri tejto príležitosti po celej Európe patria: lekcie z kuchárstva zamerané na rôzne typy kuchýň (Malta); filmy, ako napríklad „Tak veľmi sme sa nenávideli! “ (Dánsko) a streetparty (Poľsko). Rôzne podujatia – všetky zamerané na propagáciu myšlienky vzájomného porozumenia.

Pre súťaživé typy je pripravený maratón (Taliansko), súťaž v štrikovaní šálov (Estónsko), súťaž motívov na pohľadnice (Fínsko) a európsky krčmový kvíz a karaoke šou (Spojené kráľovstvo).  

Niektoré podujatia budú mať aj ekologický rozmer: v Litve vypravia loď z plastových fliaš na cestu do Baltského mora; v Portugalsku sa na školách bude diskutovať o energiách a zmenách klímy a Švédi sa sústredia na to, ako môžu spotrebitelia zlepšiť svoje správanie voči k životnému prostrediu.

Snahou ďalšej iniciatívy spojenej s 9. májom – Deň Európy na školách Englishespañolfrançaisitaliano – je zvýšiť povedomie mladých ľudí o úsilí EÚ v oblasti pomoci rozvojovým krajinám.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy