Ścieżka nawigacji

Dzień Europy – różnorodność kulturowa przede wszystkim - 09/05/2008

Obchody Dnia Europy na Sycylii

Filmy, koncerty na wolnym powietrzu, festiwale uliczne, debaty, konkursy – 9 maja każdy znajdzie coś dla siebie.

Obchodzony co roku Dzień Europy upamiętnia deklarację Schumana z 9 maja 1950 r. – pierwszy krok na drodze ku stworzeniu dzisiejszej Unii Europejskiej .

W całej Europie odbędzie się z tej okazji szereg imprez, do których należą choćby lekcje gotowania umożliwiające poznanie różnych rodzajów kuchni (Malta), pokazy filmów takich jak „Nous nous sommes tant haïs ” (Dania), czy też parady uliczne (Polska). Oferta imprez jest zatem bardzo zróżnicowana, podczas gdy cel, jaki im przyświeca, pozostaje zawsze ten sam – promowanie wzajemnego zrozumienia.

Osoby ceniące sobie ducha współzawodnictwa również znajdą coś dla siebie: maraton (Włochy), zawody w robieniu na drutach (Estonia), konkurs na projekt pocztówki (Finlandia) czy europejski kwiz w pubach i konkurs karaoke (Wielka Brytania).

Niektóre imprezy mają przesłanie proekologiczne: na Litwie łódka wykonana ze zużytych butelek plastikowych wyruszy w podróż w kierunku Morza Bałtyckiego, w Portugalii w szkołach odbędzie się debata na temat energii i zmian klimatu, a Szwedzi zastanowią się, jak sprawić, by przy podejmowaniu decyzji konsumenci nie tracili z oczu dobra środowiska naturalnego.

Z kolei inna inicjatywa podejmowana 9 maja – Dzień Europy w szkołach Englishespañolfrançaisitaliano – ma służyć podnoszeniu świadomości młodych ludzi na temat działalności Unii na rzecz wspierania krajów rozwijających się.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki