Ścieżka nawigacji

Wspólnota dźwięku i obrazu - 24/04/2008

UE postanowiła postawić na środki przekazu cieszące się największą popularnością wśród obywateli UE: telewizję, radio i Internet.

Większość Europejczyków chciałaby być lepiej informowana o Unii Europejskiej, zwłaszcza za pośrednictwem telewizji i radia. Nowa strategia Komisji ma sprawić, że sprawy europejskie będą lepiej relacjonowane w mediach audiowizualnych. Komisja proponuje w szczególności:

  • wzmocnienie unijnego telewizyjnego serwisu informacyjnego Europe by Satellite Englishfrançais oraz serwisu audiowizualnego dla dziennikarzy,
  • zwiększenie oferty produktów multimedialnych, takich jak EU Tube DeutschEnglishfrançais. Od uruchomienia w lipcu 2007 r. serwis ten cieszy się dużą popularnością. Prezentowane w nim nagrania video odtworzono 10 milionów razy,
  • wsparcie dla uruchomienia arabskiej wersji EuroNews. Ta międzynarodowa stacja informacyjna, ciesząca się największą popularnością w Europie, nadaje w siedmiu językach wiadomości z całego świata prezentowane z perspektywy europejskiej.

Wzorując się na sieci radiowej, którą uruchomiono 1 kwietnia br. i w skład której weszło już szesnaście stacji krajowych i regionalnych z całej Unii, Komisja pragnie również stworzyć sieć europejskich stacji telewizyjnych.

Strategia ta stanowi ostatni etap serii propozycji w zakresie komunikacji społecznej. Od zainicjowania tzw. planu D w październiku 2005 r. mającego przyczynić się do debaty publicznej na temat przyszłości Unii, Komisja realizuje liczne inicjatywy z myślą o lepszym informowaniu o Europie DeutschEnglishfrançaissvenska, m.in. uruchomiono forum internetowe Debate Europe oraz opracowano nową strategię internetową.

Strategia komunikacji społecznej stanowi jeden z priorytetów strategicznych Komisji pod przewodnictwem José Manuela Barroso. Dialog z obywatelami UE we wszystkich 23 językach urzędowych ma zasadnicze znaczenie (czego przykładem jest również niniejszy artykuł). Warto przypomnieć, że po raz pierwszy w historii Komisji utworzono urząd komisarza ds. komunikacji społecznej. Na stanowisko to powołano Margot Wallström DeutschEnglishfrançaissvenska.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki