Ścieżka nawigacji

Społeczeństwo obywatelskie zbliża obywateli i instytucje UE - 15/04/2008

Scena z filmu „Czas Cyganów” Emira Kusturicy.

Społeczeństwo obywatelskie broni interesów obywateli w Unii Europejskiej.

Społeczeństwo obywatelskie, które tworzą m.in. organizacje pozarządowe, partnerzy społeczni, organizacje zawodowe, organizacje charytatywne, organizacje konsumenckie, wspólnoty religijne i media, jest ważnym ogniwem życia publicznego w Europie. Sprzyja ono dialogowi z instytucjami UE oraz aktywnemu udziałowi obywateli w kształtowaniu i realizacji polityki unijnej. Dynamiczny rozwój społeczeństwa obywatelskiego, który świadczy o dobrej kondycji demokracji, jest jednym z głównych celów europejskiej strategii rozszerzenia . Komisja przewiduje utworzenie do końca br. nowych narzędzi politycznych mających wspierać rozwój społeczeństwa obywatelskiego w państwach kandydujących do członkowstwa w UE.

17 i 18 kwietnia odbędzie się spotkanie poświęcone rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego w krajach południowo-wschodniej Europy , w którym udział wezmą uczestnicy społeczeństwa obywatelskiego z UE oraz z krajów kandydujących. W ramach spotkania zorganizowane zostaną warsztaty wokół następujących czterech tematów: dobre rządy i demokratyzacja, prawa człowieka, walka z wykluczeniem społecznym i rozwój oraz ochrona środowiska naturalnego i zrównoważony rozwój.

W programie spotkania przewidziano również sesje plenarne, spotkania informacyjne poświęcone finansowaniu działalności społeczeństwa obywatelskiego, a także „targi informacyjne”. Oczywiście nie zabraknie również wydarzeń kulturalnych: w czwartek wieczorem odbędzie się koncert młodzieżowej orkiestry symfonicznej z Sarajewa, a w przyszłym tygodniu – festiwal filmów bałkańskich .

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki