Cesta

Občanská společnost prostředníkem mezi občany a institucemi - 15/04/2008

Scéna z filmu „Černá kočka, bílý kocour“ od Emira Kusturici

Občanská společnost hájí zájmy občanů u Evropské unie.

Občanská společnost, jež zahrnuje například nevládní organizace, sociální partnery, profesní sdružení, charitativní organizace, sdružení spotřebitelů, náboženské společnosti i sdělovací prostředky, je nedílnou součástí evropského veřejného života. Podporuje dialog s institucemi a aktivní zapojení občanů do realizace politik unie.

Jedním z hlavních cílů evropské strategie pro rozšíření je dynamický rozvoj občanské společnosti, jenž je známkou zdravé demokracie. Komise hodlá do konce letošního roku vytvořit nový nástroj, který umožní podporovat rozvoj občanské společnosti v kandidátských zemích.

Ve dnech 17. a 18. dubna se uskuteční konference o rozvoji občanské společnosti v zemích jihovýchodní Evropy , které se zúčastní zástupci občanské společnosti z Evropské unie a kandidátských zemí. Na programu jsou čtyři semináře zaměřené na oblasti, ve kterých je občanská společnost velmi aktivní, a to na dobrou správu věcí veřejných a demokratizaci, na lidská práva, na boj proti sociálnímu vyloučení a rozvoj a na ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj.

Uskuteční se též plenární zasedání, přednášky o financování činnosti subjektů občanské společnosti a „informační trh“. Balkánskou kulturu účastníkům zprostředkuje koncert „Symfonického orchestru mladých“ ze Sarajeva, který se koná Bruselu ve čtvrtek večer, a festival balkánského filmu , jenž proběhne příští týden.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy