Ścieżka nawigacji

UE – to nasza wspólna sprawa - 02/04/2008

Twarze trzech młodych osób spoglądające zza wyblakłego druku gazety

Szeroko zakrojone konsultacje na temat tego, jak ma wyglądać Europa w przyszłości – Komisja zachęca obywateli do udziału w toczącej  się debacie.

Decyzje podejmowane przez UE mają często bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie: np. ograniczenie opłat roamingowych czy też wprowadzenie ogólnoeuropejskiego oznakowania ekologicznego (symbol kwiatka).

Opinia społeczeństwa jest bardzo ważna dla osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji. Unijna komisarz ds. komunikacji społecznej DeutschEnglishfrançaissvenskaMargot Wallström uważa, że polityka UE musi być „w pełni osadzona w doświadczeniach partii politycznych, w krajowych tradycjach demokratycznych i w codziennym dialogu politycznym”. O Europie trzeba dyskutować wszędzie: w urzędzie miasta, w sejmikach regionalnych, w parlamentach krajowych, w telewizji i na forach w Internecie.

Aby zwiększyć udział obywateli w debacie, Komisja będzie współfinansowała szereg projektów w bieżącym i następnym roku, obejmujących:

  • konsultacje ze społeczeństwem w całej Europie,
  • inicjatywy krajowe umożliwiające obywatelom Europy udział w procesie decyzyjnym UE,
  • wystawy, dyskusje i seminaria organizowane w stolicach przez Komisję i Parlament Europejski,
  • wspieranie sieci internetowych, aby wymieniać się informacjami i pomysłami.

Projekty te powstały w oparciu o doświadczenia zebrane podczas realizacji strategii komunikacyjnej – tzw. „planu D”, który zainaugurowano w 2005 r. w odpowiedzi na negatywny wynik referendów na temat traktatu konstytucyjnego w Holandii i we Francji. W kolejnych dwóch latach 2006–2007 Komisja przeprowadziła i współfinansowała szereg transgranicznych projektów konsultacyjnych DeutschEnglishfrançaissvenska. Celem opublikowanego dzisiaj komunikatu pt. „Debata o Europie” jest wzmocnienie planu D – w ramach przygotowań do odbywających się w czerwcu 2009 r. wyborów europejskich.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki