Ścieżka nawigacji

Reforma budżetu UE: pora na konsultacje - 01/04/2008

Kalkulator na rozrzuconych banknotach euro

Unia pyta obywateli o to, w jaki sposób można w przyszłości najlepiej gospodarować unijnym budżetem, aby poprawić jakość życia mieszkańców Europy.

Dwa określenia oddają dobrze istotę trwających obecnie konsultacji społecznych na temat reformy budżetu UE: „otwarte” i „bez tematów tabu”.

Konsultacje rozpoczęto we wrześniu zeszłego roku. Ich głównym celem jest zapoznanie się z opinią różnych środowisk. Unię interesuje zdanie wszystkich grup społeczeństwa: nie tylko organów rządowych, lecz również grup interesu, przedsiębiorstw, środowisk akademickich oraz osób prywatnych. Nie chodzi o określenie konkretnych kwot, ale o wyznaczenie ogólnych priorytetów w zakresie wydatków UE w przeszłości. Dlatego tak ważne jest, aby w debacie wzięło udział jak najwięcej obywateli.

Reforma budżetu UE English jest również dobrą okazją do zastanowienia się nad tym, jakiej Europy chcemy i jakie powinno być jej miejsce na arenie międzynarodowej. Wszelkie nowe pomysły są mile widziane. Jedynie swobodna dyskusja bez tematów tabu może sprawić, że budżet pozwoli UE skutecznie stawić czoła wyzwaniom współczesnego świata.

Komisarz ds. budżetu DeutschEnglishfrançaislietuvių kalba Dalia Grybauskaitė podkreśliła, że opinie społeczeństwa zostaną uwzględnione w komisyjnym projekcie reformy dochodów i wydatków unijnego budżetu.

Komentarze można przesyłać za pośrednictwem strony internetowej poświeconej reformie budżetu UE. Na stronie można znaleźć również wiele informacji na temat budżetu i reformy budżetowej, a także zapoznać się z nadesłanymi uwagami.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki