Navigačný riadok

Jarné zasadnutie Európskej rady bohaté na výsledky - 14/03/2008

Európska rada

Lisabonská stratégia a balík opatrení v oblasti klimatických zmien a energetiky boli nosnými témami zasadnutia Európskej rady konanej 13. a 14. marca v Bruseli.

Aj napriek neistým začiatkom prináša stratégia pre rast a zamestnanosť DeutschEnglishfrançais napokon svoje ovocie: zníženie schodkov verejných financií o polovicu v porovnaní s rokom 2005, trojpercentný hospodársky rast v roku 2007 a vytvorenie 6,5 milióna nových pracovných miest za uplynulé dva roky. Európa sa však nechystá zaspať na vavrínoch. Práve naopak, otvára druhú fázu Lisabonskej stratégie, ktorú európski lídri uviedli 13. marca a vďaka ktorej bude môcť ďalej pokračovať vo vytýčenom smere.

Ohnivým želiezkom v diskusiách medzi členskými štátmi bola otázka klimatických zmien. Teraz musí Európska únia prijať konkrétne rozhodnutia na dosiahnutie cieľov minuloročného jarného zasadnutia Európskej rady, na ktorom sa lídri dohodli predovšetkým znížiť emisie CO2 o 20 % do roku 2020. Premeniť záväzky na činy by mal pomôcť balík opatrení v oblasti klimatických zmien a energetiky DeutschEnglishfrançaisportuguês, ktorý Komisia prijala 23. januára tohto roku. Ešte odvážnejšie ciele by bolo možné dosiahnuť prostredníctvom novej medzinárodnej dohody, ktorá by nadväzovala na Kjótsky protokol English.

Európska rada diskutovala aj o stabilite finančných trhov a medzinárodných vzťahoch, najmä v súvislosti s projektom Únie, ktorý sa týka oblasti Stredozemného mora. Zámerom tejto iniciatívy je posilniť spoluprácu medzi členskými štátmi a krajinami z oblasti Stredomoria, ktoré nie sú členmi EÚ.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy