Ścieżka nawigacji

Pozytywne wyniki wiosennego szczytu Rady - 14/03/2008

Rada Europejska

Strategia na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia oraz zagadnienia dotyczące energii i zmian klimatycznych są głównymi tematami posiedzenia Rady Europejskiej, które odbywa się w Brukseli w dniach 13–14 marca br.

Po niepewnych początkach strategia na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia DeutschEnglishfrançais przynosi rezultaty: w porównaniu z 2005 r. deficyt budżetowy zmniejszył się o połowę, w 2007 r. wzrost gospodarczy osiągnął 3 proc., a w ciągu ostatnich dwóch lat utworzono 6,5 mln nowych miejsc pracy. Jednak Unia nie zamierza spocząć na laurach. W czwartek 13 marca przywódcy państw UE ogłosili rozpoczęcie realizacji drugiego etapu strategii na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.

Zmiany klimatyczne były tematem ożywionych dyskusji pomiędzy państwami członkowskimi. Unia Europejska musi podjąć konkretne decyzje, jeżeli pragnie osiągnąć cele wyznaczone na wiosennym posiedzeniu Rady Europejskiej w 2007 r. Przywódcy państw UE zobowiązali się wówczas do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 20 proc. do 2020 r. Pakiet środków w sprawie zmian klimatycznych i energii DeutschEnglishfrançaisportuguês, który Komisja przyjęła 23 stycznia, ma przekształcić te ambitne plany w konkretne działania. Nowa umowa międzynarodowa, będąca kontynuacją protokołu z Kioto English, pozwoliłaby pójść jeszcze dalej.

Tematem dyskusji była również stabilność rynków finansowych oraz stosunki międzynarodowe, a zwłaszcza projekt dotyczący utworzenia „Unii Śródziemnomorskiej”. W inicjatywie tej chodzi o zacieśnienie współpracy pomiędzy państwami członkowskimi UE oraz krajami basenu Morza Śródziemnego niebędącymi członkami UE.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki