Navigačný riadok

Predbežná správa signalizuje spomalenie rastu hospodárstva EÚ - 21/02/2008

Pokladnička v tvare prasiatka s trčiacou desaťeurovou bankovkou

V tomto roku sa očakáva spomalenie rastu hospodárstva EÚ ako celku o 0,4 percentuálneho bodu na 2 % v dôsledku zápasu svetových finančných trhov s aktuálnymi finančnými otrasmi.

Na začiatku roku 2008 sú výhľady celosvetového hospodárstva naďalej neobvykle neisté. Zatiaľ čo európske hospodárstva odolali negatívnym tlakom nad očakávania dobre, podľa najnovšej správy o hospodárskom výhľade EÚ English nás neminie nižší rast a vyššia inflácia.

Komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Joaquín Almunia v tejto súvislosti vysvetľuje: „Najlepší spôsob ako prekonať súčasné nerovnováhy svetového hospodárstva je zachovať nastolený kurz hospodárskych reforiem, racionálne a stabilné makroekonomické politiky a v najkratšom možnom čase pripraviť po finančných otrasoch nápravné opatrenia, ako sme sa dohodli na októbrovom zasadnutí Rady ECOFIN.“

Výhľad pre sedem najväčších hospodárstiev EÚ (Francúzsko, Holandsko, Nemecko, Poľsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko a Taliansko) predpokladá, že spomalenie bude dočasné, ak v hospodárstve USA nastane rýchly pozitívny obrat. Očakáva sa, že rast sa začne opäť zvyšovať v druhej polovici roku 2008.

Nárast cien potravín a energií spôsobil najnovší rast inflácie – z 2,3 % v roku 2007 na 3,2 % v januári tohto roku. Ak sa rast týchto cien zastaví, môže sa inflácia vrátiť na konci roka 2008 späť na úroveň okolo 2,5 %.

V snahe o naštartovanie rastu hľadá EÚ nové podnikateľské príležitosti a zameriava sa najmä na oblasť environmentálnych technológií a obchodovania s emisiami. Predseda komisie José Manuel Barroso sa na Európskom podnikateľskom samite English pripojí k podnikateľským a politickým špičkám, zástupcom MVO, médií a akademickej obce, aby spoločne hľadali vízie budúcnosti a riešenia vo vzťahu k zmene klímy, energetike a eko-inováciám.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy