Ścieżka nawigacji

Gorsze prognozy dla europejskiej gospodarki - 21/02/2008

Świnka-skarbonka, z której wystają banknoty euro

Zgodnie z unijnymi prognozami gospodarczymi stopa wzrostu w UE ma wynieść w tym roku 2 proc., czyli o 0,4 proc. mniej niż zakładano jeszcze w zeszłym roku, co ma związek z trudną sytuacją na światowych rynkach finansowych.

Z początkiem roku 2008 trudno było o jednoznaczne prognozy dalszego rozwoju sytuacji gospodarczej na świecie. Europejska gospodarka dotychczas dzielnie stawiała czoła przeciwnościom, lecz najnowsze unijne prognozy English wskazują, że możemy spodziewać się niższego wzrostu gospodarczego i wyższej inflacji.

„Najlepszą alternatywą dla Europy jest utrzymać kurs reform strukturalnych, prowadzić zapewniającą stabilność politykę makroekonomiczną i szybko zareagować na zawirowania na światowych rynkach finansowych, zgodnie z przyjętymi uzgodnieniami”, mówi komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Joaquín Almunia.

Z prognoz dla siedmiu największych gospodarek UE DeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisslovenčinaslovenščina (Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Włochy i Wielka Brytania) wynika, że spowolnienie może mieć charakter przejściowy, pod warunkiem że w krótkim okresie ulegnie poprawie koniunktura gospodarcza w USA. W drugiej połowie roku wzrost gospodarczy ma znowu nabrać tempa.

Z kolei wzrost cen żywności i energii wpływa na podniesienie poziomu inflacji − z 2,3 proc. w zeszłym roku do 3,2 proc. w styczniu tego roku. Gdyby ceny te spadły, z końcem roku stopa inflacji w UE mogłaby znowu osiągnąć poziom 2,5 proc.

W swoich dążeniach do pobudzenia wzrostu gospodarczego UE bierze pod uwagę fakt, że rozwiązania związane z ograniczaniem emisji dwutlenku węgla mogą stanowić źródło możliwości biznesowych.  Przewodniczący Komisji José Manuel Barroso weźmie udział w dorocznym europejskim szczycie biznesu English, na którym przedstawiciele firm, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych i mediów oraz przywódcy polityczni zastanowią się wspólnie nad najlepszymi rozwiązaniami problemów związanych ze zmianami klimatu, energią oraz innowacjami ekologicznymi.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki