Navigačný riadok

Výkonnosť európskeho spotrebiteľského trhu sa zlepšuje - 12/08/2014

Zaplnená obchodná ulica v Madride © EÚ

Z nových údajov vyplýva zlepšenie podmienok pre spotrebiteľov na všetkých trhoch v EÚ. Trh so službami a energiami však dosahuje menej uspokojivé výsledky.

Podľa najnovšej, v poradí už desiatej, výročnej hodnotiacej tabuľky spotrebiteľských trhov English (en) je väčšina Európanov spokojná s trhom s tovarmi. Dokonca aj sektory, ktoré v posledných rokoch dosahovali najslabšie výsledky (napr. trh s pohonnými hmotami alebo trh so službami železničnej dopravy), dosiahli určité zlepšenie. Bankový sektor zostáva naďalej terčom najväčšej nespokojnosti – trhy s investičnými produktmi a hypotekárnymi úvermi skončili na chvoste tabuľky.

Komisia monitoruje stovky tovarov a služiebna 52 spotrebiteľských trhoch. Spotrebitelia v celej EÚ ich následne hodnotia podľa ceny, problémov a sťažností, dôvery vo firmy a úrovne spokojnosti.

Hodnotiaca tabuľka poukazuje na 3 najproblematickejšie oblasti:

  • bankovníctvo,
  • trhy s energiou,
  • telekomunikácie.

Zlepšenie si vyžaduje aj trh s verejnými službami (voda, elektrina, plyn), pohonnými látkami a jazdenými automobilmi.

Trhy so službami vykazujú z hľadiska spotrebiteľov v porovnaní s trhmi s tovarmi slabé výsledky. Dôvodom je zložitosť niektorých služieb a marketingové stratégie, ktoré niekedy zámerne sťažujú spotrebiteľom výber tej najvýhodnejšej ponuky.

Z výsledkov vyplývajú aj regionálne rozdiely v spokojnosti v rámci EÚ. Ľudia v starších členských štátoch sú spokojnejší s maloobchodnými službami a službami v sektore automobilov, zatiaľ čo spotrebitelia v novších členských štátoch sú spokojnejší s telekomunikačnými službami.

Ďalšie kroky

Iniciatívy EÚ na zlepšenie podmienok pre spotrebiteľov v najslabších odvetviach zahŕňajú:

  • nové pravidlá týkajúce sa platobných účtov a retailových investičných produktov,
  • iniciatívu Prepojený kontinent Deutsch (de) English (en) français (fr) ,
  • opatrenia zamerané na zvýšenie transparentnosti ponúk a účtov za energetické služby.

Komisia chce vypracovať aj dve hĺbkové štúdie trhu:

  • štúdiu zameranú na maloobchodný trh s elektrickou energiou, v rámci ktorej sa porovnajú súčasné výsledky so situáciou v roku 2010 a preskúma dosah tretieho energetického balíka DeutschEnglishfrançais,
  • behaviorálnu štúdiu, v ktorej sa preskúmajú rôzne podmienky, ktoré by uľahčili spotrebiteľom lepšie pochopiť podmienky uzatváraných zmlúv.

Z nedávnej štúdie týkajúcej sa cien pohonných hmôt vyplýva, že ceny sa v niektorých štátoch môžu meniť aj viackrát za deň. V niektorých členských štátoch preto začali regulačné orgány využívať webové stránky s porovnaniami cien ako užitočný prostriedok na zvýšenie transparentnosti a zníženie cien prostredníctvom nových pravidiel ich stanovovania.

V záujme získania lepšieho prehľadu výziev a identifikovania možných riešení sa v súčasnosti dôkladne analyzuje trh s jazdenými autami.

Tlačová správa – Trhové podmienky pre spotrebiteľov sa naďalej zlepšujú

Základné informácie – 10. hodnotiaca tabuľka spotrebiteľských trhov pdf - 539 KB [539 KB] English (en)

Monitorovanie trhu English (en)

Spotrebitelia a EÚ English (en)

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy