Navigācijas ceļš

Eiropas tirgus kļūst aizvien labvēlīgāks patērētājiem - 12/08/2014

Cilvēku pilna iepirkšanās iela Madridē  © ES

Jauni dati liecina, ka visu ES valstu tirgū apstākļi ir uzlabojušies, lai arī pakalpojumu un enerģētikas nozare joprojām raisa bažas.

Vairums eiropiešu ir apmierināti ar preču tirgu. Tas redzams pēdējā ikgadējā ES vienotā tirgus rādītāju pārskatā English (en) , kurš ir jau desmitais pēc kārtas. Pat nozarēs, kuru sniegums pēdējos gados bijis vissliktākais, piemēram, autopārvadājumu un dzelzceļa pakalpojumu nozarē, vērojami uzlabojumi. Banku pakalpojumi joprojām ir visneapmierinošākā nozare, un investīciju produktu tirgi un hipotekārie kredīti saņēmuši viszemāko novērtējumu.

Eiropas Komisija pārbauda simtiem preču un pakalpojumu52 patēriņa tirgos. Tad patērētāji no visas ES tos novērtē pēc šādiem kritērijiem: cena, problēmas un sūdzības, uzticēšanās uzņēmumiem un apmierinātības līmenis.

Tirgus rādītāju pārskatā izceltas trīs visproblemātiskākās nozares:

  • banku pakalpojumi;
  • enerģētikas tirgi;
  • telesakari.

Jāuzlabo arī sabiedriskie pakalpojumi, degvielas cenas un lietotu automašīnu tirgus.

Pakalpojumu tirgos patērētājiem regulāri rodas vairāk grūtību nekā preču tirgos, jo daži pakalpojumi ir ļoti sarežģīti un dažkārt tirgvedības stratēģija ir apzināti veidota tā, lai patērētājam apgrūtinātu visizdevīgākā darījuma izvēli.

Rezultāti liecina arī par to, ka dažādos ES reģionos patērētāju apmierinātības līmenis ir atšķirīgs. Veco dalībvalstu iedzīvotāji ir apmierinātāki ar mazumtirdzniecības un automašīnu tirdzniecību un to labošanas pakalpojumiem, savukārt jauno ES dalībvalstu iedzīvotāji ir apmierinātāki ar telesakaru pakalpojumiem.

Kas notiks tālāk

ES ir nākusi klajā ar iniciatīvām, kā vissliktāko sniegumu uzrādošajās nozarēs uzlabot apstākļus patērētājiem. Iniciatīvu piemēri:

  • jaunu noteikumi par maksājumu kontiem un mazumtirdzniecībai paredzētiem investīciju produktiem;
  • iniciatīva par savienotu kontinentu Deutsch (de) English (en) français (fr) ; Deutsch (de) English (en) français (fr)
  • centieni enerģijas piedāvājumus un rēķinus padarīt caurskatāmākus.

Komisija arī ieplānojusi veikt divus padziļinātus pētījumus:

  • elektroenerģijas mazumtirdzniecības tirgus pētījumu, kurā salīdzinās pašreizējā un 2010. gada situācija un izpētīs, kāda ir ES trešās enerģētikas paketes DeutschEnglishfrançais ietekme;
  • patērētāju uzvedības pētījumu, kura mērķis ir palīdzēt viņiem labāk izprast noteikumus.

Nesens pētījums par autodegvielas cenām liecina, ka dažās valstīs degvielas cenas var svārstīties vairākas reizes dienā. Tāpēc regulatoriem cenu salīdzināšanas vietnes ir kļuvušas par noderīgu rīku, kā vairot pārredzamību un samazināt cenas, īstenojot jaunus cenu veidošanas noteikumus.

Pašlaik tiek padziļināti pētītas lietotu automašīnu tirgū pastāvošās problēmas, lai tās labāk izprastu un apzinātu iespējamos risinājumus.

Paziņojums presei – tirgus nosacījumi patērētājiem turpina uzlaboties

Faktu lapa (10. patērētāju tirgus rādītāju pārskats) pdf - 539 KB [539 KB] English (en)

Tirgus uzraudzība English (en)

Patērētāji un ES English (en)

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites