Navigačný riadok

Cestovateľská nevyhnutnosť: európsky preukaz zdravotného poistenia - 17/07/2014

Európsky preukaz zdravotného poistenia © iStockphoto

Európsky preukaz zdravotného poistenia vám pri cestách do iných krajín EÚ môže uľahčiť návštevu u lekára alebo pobyt v nemocnici a ušetriť váš čas a peniaze. 

Počas pobytu v inej krajine EÚ máte vďaka európskemu preukazu zdravotného poistenia (EPZP) prístup k štátom poskytovanej zdravotnej starostlivosti a lekárskemu ošetreniu za rovnakých podmienok ako rezidenti-poistenci danej krajiny. Poplatky sa medzi jednotlivými krajinami líšia v závislosti od systému zdravotnej starostlivosti, ale vlastníctvo preukazu vám môže znížiť náklady a dokonca v určitých destináciách zabezpečiť bezplatnú zdravotnú starostlivosť.

Preukaz, ktorý vydávajú jednotlivé vnútroštátne zdravotné poisťovne, môžete použiť vo všetkých 28 členských štátoch Európskej úniea na Islande, v Nórsku, Švajčiarsku a Lichtenštajnsku.

Nepodceňte prípravu

Pri cestovaní s európskym preukazom zdravotného poistenia nezabudnite, že:

  • stále sa vám zíde aj cestovné poistenie. EPZP nekryje výdavky na privátnu zdravotnú starostlivosť, stratené alebo ukradnuté cennosti alebo náklady na zásah horskej záchrannej služby alebo na návrat do vlasti.
  • Preukaz EPZP sa nevzťahuje ani na plánovanú liečbu.
  • Existujú prípady, keď si sprostredkovatelia účtovali poplatky za vydanie EPZP, ale vydanie preukazu je bezplatné. 

Už ste vycestovali? Stiahnite si aplikáciu

Aplikáciu EPZP, ktorá vám uľahčí cestovanie, si môžete stiahnuť z viacerých obchodov s aplikáciami v 25 jazykoch. Aplikácia ponúka informácie o tom:

  • ako sa používa preukaz v každej zúčastnenej krajine a ako žiadať o preplatenie nákladov,
  • na koho sa obrátiť, keď preukaz stratíte.

Prostredníctvom aplikácie sa nedá vytvoriť preukaz EPZP, ani tento preukaz nenahrádza

EPZP súťaž grafických návrhov videoklipov

Európska komisia organizuje súťaž grafických návrhov videoklipov DeutschEnglishfrançais. Víťazný návrh bude slúžiť ako scenár k videoklipu o prínosoch preukazu pre európskych občanov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Zapojte sa do 17. augusta.

Čo je to európsky preukaz zdravotného poistenia?

Tlačová správa – EPZP má už takmer 200 miliónov Európanov

 

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy