Navigācijas ceļš

Pārtikas nekaitīgums — veselības aizsardzība cilvēkiem un dzīvniekiem - 13/06/2014

Augļu kārbas tirgus stendā © iStockphoto

2013. gadā vēl vairāk apstiprinājās, cik svarīga ir ES pārtikas un dzīvnieku barības drošuma ātrās brīdināšanas sistēma: vairāki bīstami pārtikas produkti tika izņemti no apgrozības. Tagad šis tīkls vēlas uzņemties arī vadošo lomu cīņā pret krāpšanu pārtikas aprites jomā. 

Pārtikas aprites drošības ātrās brīdināšanas sistēmas (RASFF) English ikgadējā ziņojumā norādīts, ka pērn RASFF sistēmā tika paziņoti 3205 jauni gadījumi, kad cilvēku veselība bija apdraudēta. Šie paziņojumi ir dažādi, piemēram, par zemenēm, kas inficētas ar A hepatītu, un gaļu, kas satur ļoti bīstamo E.coli baktēriju.

Visas 28 ES valstis, kā arī dažas ārpussavienības valstis ir RASFF tīklā. Dalībnieki var apmainīties ar informāciju par pārtikā un dzīvnieku barībā konstatētu potenciālu apdraudējumu veselībai, un tad uzreiz vienoties, kā rīkoties.

Problēmu laicīga atklāšana dod iespēju izņemt attiecīgos produktus no tirgus vai organizēt to atsaukšanu. Daži produkti tiek bloķēti pirms to komercializēšanas; tā ir ar produktiem, kuru imports ES ir liegts drošības apsvērumu dēļ.

Aizsardzības 35 gadi

Lielais vairums paziņojumu attiecas uz lietošanai pārtikā domātiem produktiem (85 % gadījumu 2013. gadā), tad seko paziņojumi par dzīvnieku barību (8 %). Atlikušie 7 % attiecas uz problēmām, kas saistītas ar materiāliem, kas nonāk saskarē ar pārtikas produktiem English (iepakojums, mašīnas utt.).

Līdz šim galvenokārt tās bija valsts un regulējošās iestādes, kuras izmantoja RASFF, bet tagad ir atklāta jauna tīmekļa vietne, kas domāta patērētājiem English. Tā sniedz piekļuvi datubāzei, kurā uzskaitīti jaunākie sistēmā saņemtie veselības aizsardzības brīdinājumi.

Saskaņā ar 2013. gada ziņojuma datiem paziņojumu skaits bija samazinājies par 9 % salīdzinājumā ar 2012. gadu; šis samazinājums pamatā attiecas uz ievešanas aizliegumiem pie robežām un informācijas paziņojumiem, kuru sakarībā turpmāki pasākumi nav nepieciešami. Tas rāda, ka uzlabojusies regulatoru darba efektivitāte un tie vairāk uzmanības velta nopietniem gadījumiem, kur nepieciešama tūlītēja rīcība.

Cīņa pret krāpšanu pārtikas aprites jomā

Zirga gaļas skandāls, kas satricināja Eiropu 2013. gada sākumā, parādīja, cik svarīgs ir šis tīkls, — iegūtā informāciju par gaļu, kurā bija piejaukta zirga gaļa, bija izšķiroša, lai panāktu virzību izmeklēšanā un atrastu krāpšanas avotu.

Šis skandāls tomēr parādīja, cik ļoti grūti atklāt krāpšanu pārtikas jomā, ņemot vērā to, ka globalizētās apgādes ķēdes ir ļoti komplicētas. Pašreizējā ātrās brīdināšanas sistēma jau saņem izšķirīgi svarīgus informācijas elementus, kas ļauj identificēt produktus, pateicoties turpmāku pasākumu paziņojumiem saistībā ar iepriekš paziņotiem gadījumiem.

Turpmākie posmi

ES šobrīd strādā pie jauna rīka cīņai pret krāpšanu pārtikas aprites jomā, kas ļaus koordinēt attiecīgus pasākumus, kuru mērķis ir nepieļaut pārrobežu krāpšanu un nostiprināt datu apmaiņu. Šī sistēma papildinās darbu, ko veic nesen izveidotais tīkls pret krāpšanu pārtikas aprites jomā ελληνικάfrançaisбългарскиhrvatskiDeutschdanskEnglishGaeilgesuomičeštinaeesti keelmagyarespañol, un to iedvesmo priekšzīmīga informācijas apmaiņa RASFF ietvaros. 

Ātrās brīdināšanas sistēma pārtikas un dzīvnieku barības jomā English

Paziņojums presei — “Pārtikas nekaitīgums: cilvēku un dzīvnieku aizsardzības 35 gadi”

2013. gada ziņojums par RASFF English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites