Navigācijas ceļš

Visvairāk brīdinājumu ES ir par apģērba un rotaļlietu nekaitīgumu - 26/03/2014

Rotaļu lācītis, krāsains rotaļu vilciens, dažādu sporta veidu bumbas un dzeltens spainītis ar lelli.

ES ātrās ziņošanas sistēmā RAPEX 2013. gadā bijis rekordliels skaits brīdinājumu par bīstamām precēm. Pērn arī būtiski palielinājās no Ķīnas ievestu nedrošu preču īpatsvars.

Pērn RAPEX sistēmā tika ievadīti pavisam 2364 brīdinājumi par kaitīgām nepārtikas precēm, piemēram, par nestabilām zīdaiņu vannām, izjūkošiem sēžamratiņiem, tetovēšanas krāsām, kas satur aizliegtas toksiskas vielas, un kurpēm, kas satur alerģiju izraisošas vielas.

Šī sistēma, kas nodrošina, ka bīstami ražojumi tiek ātri izņemti no tirgus vai atsaukti no patērētājiem, darbojas visās 28 ES dalībvalstīs, kā arī Norvēģijā, Islandē un Lihtenšteinā.

2013. gadā tika izdoti par 3,8 % vairāk brīdinājumu nekā iepriekšējā gadā. Komisija šo pieaugumu izskaidro ar to, ka valstu uzraudzības iestādēm ir izdevies šos ražojumus labāk atklāt un reaģēt, nevis ar to, ka Eiropā izplatītu vairāk bīstamu ražojumu.

Patērētājus aizsargā jau 10 gadus

Kopš RAPEX sistēmas atklāšanas 2003. gadā, kad tika izdoti 200 brīdinājumi, tā ar katru gadu ir palīdzējusi atklāt arvien vairāk nekaitīguma prasībām neatbilstošu ražojumu.

2013. gadā koriģējošie pasākumi visbiežāk bija jāveic saistībā ar apģērbu un bērnu rotaļlietām — pa 25 % katrā kategorijā. Nākamās ir elektropreces (9 % gadījumu), mehāniskie transportlīdzekļi (7 %) un kosmētika (4 %).

Patērētājiem visbiežāk bija risks nonākt saskarē ar indīgām ķimikālijām, nožņaugties, savainoties, aizrīties un saņemt elektriskās strāvas triecienu.

64 % gadījumos (gandrīz divas trešdaļas) bīstamo preču bija no Ķīnas — par 6 % vairāk nekā 2012. gadā, savukārt par 10 % vairāk nekā 2011. gadā. Eiropas Savienībai ir divpusēja sadarbība ar Ķīnu, lai uzlabotu ražotāju izpratni par ražojumu drošības standartiem.

Eiropā ražoto bīstamo preču īpatsvars 2013. gadā bija sarucis līdz 15 % salīdzinājumā ar 27 % pirms desmit gadiem.

Visvairāk paziņojumu pagājušajā gadā ir saņemti no Ungārijas (12 %), Vācijas un Spānijas (11 %), Bulgārijas (8 %) un Lielbritānijas (6 %).

Komisija mudina ES dalībvalstis pieņemt tiesību aktus, kas uzlabotu ražojumu izsekojamību. Pašlaik nav iespējams atklāt, kurā valstī ir cēlušies vai ražoti aptuveni 10 % nedrošo ražojumu, kurus pārdod Eiropā.

Paziņojums presei par RAPEX 10. pastāvēšanas gadu

Bieži uzdotie jautājumi — RAPEX 2013. gadā English

RAPEX kontaktpunkti valstīs pdf - 151 KB [151 KB] English (en)

Eiropas Komisija tviterī par patērētāju jautājumiem

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites