Navigatsioonitee

Uued õigused võimaldavad tarbijatel teha kindlustundega oste kõikjal ELis - 23/12/2013

Krediitkaarti käes hoidev ostja internetist ostu sooritamas, kasutades sülearvuti klaviatuuri

Tõhusamad tarbijate õigused pakuvad ostjatele rohkem kaitset ostude tegemisel ELis, eelkõige internetis.

Uute tarbijate õiguste jõustumisega käesoleval kuul kõigis 28 ELi liikmesriigis peaks ostude tegemine internetis või jaekaubanduses muutuma Euroopa 507 miljoni elaniku jaoks ohutumaks.

Uute eeskirjade kohaselt on teil ostude tagastamiseks aega 14 päeva, kui muudate mingil põhjusel meelt pärast ostu tegemist internetis või telefoni või posti teel. Järelemõtlemisaega kohaldatakse kogu ELis.

Kui soovite ostu tühistada, peavad kauplejad tagastama teile raha (sealhulgas saatmiskulud) 14 päeva jooksul. Ettevõtjad, kes soovivad, et ostjad kannaksid kaupade tagastamiskulud juhul, kui nad ümber mõtlevad, peavad selle eelnevalt selgelt ära märkima.

Rohkem läbipaistvust

Ostjatel on ka rohkem tühistamisõigusi, kui nad ostavad kauba pärast kaupleja visiiti nende koju või ostes kaupu e-oksjonite vahendusel.

Eelnevalt märgistatud kastikeste keelustamine internetiostude puhul tähendab seda, et kui te ostate näiteks lennupileti, ei osta te samas tahtmatult ka reisikindlustust.  Seni pidid tarbijad märgistused kastidest ise kustutama, kui nad täiendavad teenuseid osta ei soovinud.

Varjatud tasude kaotamine

Kauplejad peavad nüüd selgelt esitama ostetava toote või teenuse kogumaksumuse. See tähendab, et te ei pea maksma täiendavaid tasusid või muid kulusid, kui teid sellest enne kauba tellimist ei teavitatud.

Nüüdsest on kehtestatud ka ülempiirid krediitkaardi kasutamise eest võetavate tasude puhul. See tähendab, et kauplejad ei saa teilt küsida rohkem, kui on nende tegelikud kulud seoses sellise makseviisi võimaldamisega.

Kallitele tasulistele teenustelefonidele helistamisel ootele jäämine on samuti minevik, kuna uute eeskirjade kohaselt ei tohi asjaomast teenust pakkuvad kauplejad enam küsida tavakõne põhitariifidest suuremat tasu.

Uue tarbijaõiguste paketi (mis asendab nelja direktiivi) osas lepiti algselt kokku 2011. aastal. ELi liikmesriigid pidid 2013. aasta detsembriks rakendama tarbijaõiguste direktiivi oma siseriiklikus õiguses.

KKK: Tõhusamad tarbijate õigused

Komisjoni ettepanek (2008)

Tarbijate õigusi käsitlevad eeskirjad (2011) English

Tarbijaõiguste direktiiv

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad