Ścieżka nawigacji

UE chce ograniczyć korzystanie z reklamówek o 80 proc. - 08/11/2013

Dzieło sztuki wykonane w całości z plastikowych odpadów, mające uświadamiać znaczenie efektywnego gospodarowania zasobami

W ciągu następnych 4 lat Unia zamierza zdecydowanie ograniczyć używanie wykonanych z tworzywa sztucznego toreb na zakupy – taki ambitny plan przedstawiła w tym tygodniu Komisja.

Zgodnie z tym planem kraje UE mają wybrać sposób, w jaki będą walczyć ze stosowaniem cienkich toreb plastikowych. Opcje, jakie mają do wyboru, to między innymi opodatkowanie lub zakazanie takich reklamówek bądź też przyjęcie krajowego limitu ich używania.

Każdy Europejczyk zużywa średnio 198 jednorazowych plastikowych toreb na zakupy rocznie, co w przeliczeniu oznacza jedną torbę dziennie na gospodarstwo domowe. Jednak średnie zużycie znacznie się różni w zależności od kraju UE – w Danii i Finlandii zużywa się takich toreb zaledwie 4 na rok, podczas gdy w Polsce, Portugalii i na Słowacji aż 466 rocznie.

Zmiana nawyków konsumenckich

W wielu krajach UE, które wprowadziły obowiązkowe podatki od jednorazowych reklamówek, stosowanie takich toreb zdecydowanie zmalało. Stało się tak wskutek tego, że konsumenci musieli każdorazowo za nie płacić.

Większość ze 100 miliardów plastikowych toreb na zakupy wydawanych co roku w supermarketach i innych sklepach zostaje wykorzystana tylko raz i przez zaledwie około 20 minut. Tymczasem torby te rozkładają się w ciągu setek lat, a co roku 8 miliardów z nich ląduje w rzekach i jeziorach lub zaśmieca ulice i pola.

Śmiertelne żniwo

Reklamówki, które trafiają do morza, często są połykane przez zwierzęta i ptaki morskie – wiele wielorybów, fok, mew i zagrożonych gatunków żółwi ginie z tego powodu. W samym rejonie Morza Północnego aż 94 proc. wszystkich ptaków gromadzi w żołądku plastik. Natomiast w Toskanii plastikowe torby na zakupy stanowią 73 proc. odpadów plastikowych wyławianych przez trawlery wzdłuż wybrzeża.

UE spodziewa się, że nowy plan pomoże zmienić zachowania konsumentów i stosunek społeczeństwa do tego rodzaju odpadów.

Plan dotyczy tylko cienkich reklamówek, gdyż są one dużo rzadziej poddawane recyklingowi lub ponownie wykorzystywane niż grubsze torby plastikowe.

Komisja opracowała ten plan w odpowiedzi na wezwania do podjęcia działań na szczeblu unijnym płynące ze strony ministrów ochrony środowiska w krajach UE. Najpierw przeprowadziła w tej sprawie szeroko zakrojone konsultacje społeczne, które pokazały, jak duże jest poparcie dla inicjatywy na poziomie UE.

Komunikat prasowy – Komisja proponuje ograniczenie stosowania plastikowych toreb

Nagranie wideo – Uwolnijmy się od reklamówek English

Często zadawane pytania English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki