Navigācijas ceļš

ES plāns par 80 % var samazināt plastmasas maisiņu izmantošanu - 08/11/2013

Mākslas darbs, kas veidots vienīgi no plastmasas atkritumiem, lai padziļinātu izpratni par resursu lietderīgu izmantošanu

Nākamo četru gadu laikā ES, iespējams, radikāli samazinās plastmasas iepirkumu maisiņu izmantošanu, kā to liecina plāns, ar ko šonedēļ nākusi klajā Komisija.

Ir ierosināts ES valstīm noteikt pienākumu pēc saviem ieskatiem ieviest pasākumus, kas attur no plāno plastmasas maisiņu izmantošanas. Tie var būt nodokļi, iepirkumu maisiņu aizliegums vai valsts līmenī izvirzīts samazināšanas mērķis, kas jāsasniedz.

Pašlaik ikviens eiropietis vidēji izmanto 198 vienreizējos plastmasas maisiņus gadā. Tas nozīmē, ka katra mājsaimniecība ik dienas izlieto pa vienam maisiņam. Tomēr gadā izmantoto maisiņu skaits Eiropas Savienības dalībvalstīs ir atšķirīgs, piemēram, 4 uz vienu cilvēku Dānijā un Somijā, 466 — Polijā, Portugālē un Slovākijā.

Jāmaina patērētāju uzvedība

Daudzās ES valstīs, kurās par vienreizējo plastmasas maisiņu izmantošanu ir noteikta obligāta maksa, patērētāji tos sākuši lietot daudz mazāk, jo par katru maisiņu viņiem ir jāmaksā.

Lielveikalos un citos veikalos ik gadus tiek izdāļāti 100 miljardi plastmasas maisiņu. Tie parasti tiek lietoti tikai 20 minūtes, bet pēc tam vidē tie saglabājas simtiem gadu. Katru gadu 8 miljardi nonāk upēs un ezeros, piegružo ielas un laukus.

Nāvējošs vides postījums

Ja maisiņi nokļūst jūrā, tos nereti norij jūras dzīvnieki un putni. Vaļiem, roņiem un kaijām, kā arī daudzām apdraudēto bruņurupuču pasugām tas dažkārt beidzas letāli. Ziemeļjūrā plastmasa ir visu putnu vēderā. Otrajā Eiropas pusē plastmasas maisiņi ir 73 % no visiem plastmasas atkritumiem, kurus traleri savāc gar Toskānas piekrasti Itālijā.

ES cer, ka šis plāns palīdzēs mainīt attieksmi pret patēriņu un atkritumu apsaimniekošanu.

Jaunais priekšlikums attiecas uz plānajiem iepirkumu maisiņiem, jo atšķirībā no biezākiem maisiem šie diez vai tiks pārstrādāti vai izmantoti otrreiz.

Šī ir Komisijas reakcija uz ES vides ministru aicinājumu rīkoties ES līmenī. Tā seko plašai sabiedriskajai apspriešanai, kurā atklājās pārliecinošs atbalsts ES mēroga iniciatīvai.

Paziņojums presei par plānu samazināt plastmasas maisiņu izmantošanu

Video — kā varam atbrīvoties no nelāgā pieraduma pie plastmasas maisiņiem English

Bieži uzdotie jautājumi English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites