Naršymo kelias

ES užsimojo 80 % sumažinti plastikinių maišelių naudojimą - 08/11/2013

Vien iš plastiko šiukšlių sukurtas meno kūrinys, kurio paskirtis – didinti sąmoningumą apie efektyvų išteklių naudojimą

ES per ateinančius 4 metus galėtų smarkiai sumažinti vienkartinių plastikinių pirkinių maišelių naudojimą. Tokius planus šią savaitę pateikė Komisija.

Pasiūlymu reikalaujama, kad ES šalys savo nuožiūra tinkamiausiu būdu skatintų nenaudoti lengvų plastikinių maišelių. To galima pasiekti įvairiomis priemonėmis: apmokestinant, draudžiant naudoti pirkinių maišelius arba nustatant nacionalinius mažinimo tikslus.

Šiuo metu kiekvienas europietis kasmet vidutiniškai panaudoja 198 vienkartinius plastikinius maišelius. Tai 1 maišelis per dieną kiekvienam namų ūkiui. Tačiau per metus panaudojamų maišelių skaičius visoje ES labai skiriasi: nuo 4 maišelių asmeniui Danijoje ir Suomijoje iki 466 maišelių asmeniui Lenkijoje, Portugalijoje ir Slovakijoje.

Vartotojų įpročių keitimas

Daugelyje ES šalių, kuriose įdiegti privalomi mokesčiai už išmetamų plastikinių maišelių naudojimą, maišelių naudojimas labai sumažėjo, nes reikalaujama, kad vartotojai kaskart už juos susimokėtų.

Nors dauguma iš 100 mlrd. plastikinių maišelių, kuriuos kasmet išdalija prekybos centrai ir kitos parduotuvės, naudojami tik apie 20 minučių, jiems suirti reikia šimtmečių. Kasmet 8 mlrd. maišelių patenka į upes ir ežerus arba užteršia gatves ar kaimo vietoves.

Baisus poveikis aplinkai

Į jūrą nuplaunamus maišelius dažnai praryja jūrų gyvūnai ir paukščiai, o padariniai banginiams, ruoniams ir kirams, kaip ir daugybei nykstančių vėžlių rūšių, kartais būna lemtingi. 94 % visų Šiaurės jūros paukščių skrandžiuose yra plastiko. Kitoje Europos pusėje – Toskanos pakrantėje – plastikiniai maišeliai sudarė 73% tralerių surinktų plastiko atliekų.

ES tikisi, kad jos planas padės pakeisti požiūrį į vartojimą ir atliekų šalinimą.

Naujieji pasiūlymai taikomi tik lengviems pirkinių maišeliams, nes jie perdirbami arba dar kartą panaudojami rečiau negu storesni maišeliai.

Šie pasiūlymai – Komisijos atsakas į ES aplinkos ministrų raginimus imtis veiksmų ES lygmeniu. Jie parengti po išsamių viešų konsultacijų, per kurias ES masto iniciatyva buvo plačiai paremta.

Pranešimas spaudai. Planas mažinti plastikinių maišelių naudojimą

Vaizdo siužetas „Būtina atsikratyti priklausomybės nuo plastikinių maišelių“ English

Dažnai užduodami klausimai English

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos