Navigatsioonitee

ELi kavaga võiks kilekottide kasutamine väheneda 80% - 08/11/2013

Täielikult plastjäätmetest tehtud kunstiteos, mille eesmärk on suurendada teadlikkust ressursitõhususest

Komisjon esitas sellel nädalal kava, mille kohaselt võiks EL järgmise nelja aasta jooksul oluliselt vähendada plastkandekottide kasutamist.

ELi ettepanekuga nõutakse liikmesriikidelt õhukeste plastkandekottide kasutamise vähendamist, kasutades selleks neile kõige paremini sobivaid meetmeid. Näiteks võib maksustada või keelustada kilekottide kasutamise või kehtestada riiklikud vähendamise eesmärgid.

Keskmiselt kasutab iga eurooplane praegu 198 ühekordselt kasutatavat kilekotti aastas, s.o 1 kott päevas iga majapidamise kohta. Kilekottide aastane tarbimine inimese kohta on aga liikmesriigiti väga erinev, ulatudes 4 kotist Taanis ja Soomes kuni 466 kotini Poolas, Portugalis ja Slovakkias.

Tarbijate käitumise muutmine

Paljudes ELi liikmesriikides, kus äravisatavate kilekottide kasutamine on maksustatud, on nende tarbimine märkimisväärselt vähenenud, kuna tarbijad on kohustatud iga kord kotti kasutades maksma.

Kuigi enamikku 10 miljardist kauplustes jagatavast kilekotist kasutatakse vaid korra ning sedagi vaid 20 minutiks, võtab nende lagunemine aega sadu aastaid ning igal aastal satub neist 8 miljardit jõgedesse ja järvedesse ning prügina tänavatele ja loodusesse.

Oht keskkonnale

Kotte, mis jõuavad merre, neelavad sageli alla mereloomad ja -linnud. Vaaladele, hüljestele, kajakatele ning paljudele ohustatud kilpkonnaliikidele on tagajärjed mõnikord surmavad. 94% Põhjamere lindude maos leidub plasti. Toscana rannikul moodustavad kilekotid 73% traalerite kogutavatest plastjäätmetest.

EL loodab oma kavaga muuta suhtumist tarbimisse ja jäätmete kõrvaldamisse.

Uued ettepanekud hõlmavad üksnes õhukesi kotte, kuna neid korduvkasutatakse paksematest kilekottidest harvemini.

Nende ettepanekutega vastab komisjon liikmesriikide keskkonnaministrite üleskutsele võtta meetmeid ELi tasandil. Enne ettepanekute esitamist korraldati ulatuslik avalik konsultatsioon, mille käigus leidis kogu ELi hõlmav algatus laialdast toetust.

Pressiteade – kava vähendada kilekottide kasutamist

Video – kuidas vabaneda meie kilekotisõltuvusest English

Korduma kippuvad küsimused English

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad