Navigačný riadok

Najčistejšia voda na kúpanie je na Cypre a v Luxembursku - 05/08/2013

Pláž na Cypre © EU

Voda v takmer všetkých prímorských lokalitách a vo väčšine riek a jazier je dostatočne čistá na kúpanie a jej kvalita sa neustále zlepšuje.

Ak sa tento rok chystáte k vode, nemusíte sa obávať – 95 % pobrežných lokalít určených na kúpanie spĺňa minimálne požiadavky na kvalitu vody v EÚ. V prípade vôd určených na kúpanie v jazerách a riekach hranicu minimálnych požiadaviek dosiahlo 91 % lokalít.

Podľa najnovšej správy získala väčšina lokalít v roku 2012 výborné hodnotenie – podobne ako v roku 2011. Oproti minulému roku sa však zaznamenal nárast počtu lokalít, ktoré spĺňajú aspoň minimálne požiadavky.

Testovanie kvality vody za rok 2012

Európska environmentálna agentúra (EEA) vo svojej výročnej správe o kvalite vôd na kúpanie DeutschEnglishfrançais hodnotila vzorky z viac ako 22 000 európskych lokalít.

Konkrétne merala úroveň výskytu škodlivých znečisťujúcich látok a baktérií, ako napríklad E. coli, ktoré môžu naznačovať prítomnosť splaškov alebo živočíšneho odpadu.

Najlepšia... a najhoršia kvalita vody

Na vrchole rebríčka za rok 2012 sa umiestnili Cyprus a Luxembursko, kde je kvalita vody vo všetkých lokalitách na kúpanie „výborná“. Nasledovali Malta, Chorvátsko a Grécko s výbornou kvalitou vody určenej na kúpanie v 90 % lokalít.

Najväčší podiel nevyhovujúcich lokalít na kúpanie bol zaznamenaný v Belgicku (13 %), Holandsku (7 %) a v Spojenom kráľovstve (6 %).

Na Slovensku získalo výborné hodnotenie 72,7 % lokalít (z celkového počtu 33) a dobré hodnotenie 24,2 %. Voda určená na kúpanie bola nevyhovujúca iba v jednej lokalite.

Komisia a Európska environmentálna agentúra chcú napriek všeobecnému zlepšeniu kvality vody zaviesť ďalšie opatrenia, ktoré by zabezpečili, že voda v rámci celej EÚ bude vhodná na kúpanie a pitie. To znamená obmedziť znečistenie z odpadových vôd, zlepšiť odvádzanie vody z fariem a poľnohospodárskych pôd a lepšie kontrolovať živočíšny odpad, ktorý negatívne ovplyvňuje pobrežné oblasti.

Chystáte sa k vode?

 • Kvalita vody na kúpanie vo vašom okolí English

  Pozrite si hodnotenie kvality vody predtým, než sa niekam vyberiete

 • Informačný systém o vode pre Európu (WISE – Water Information System for Europe) English

  Stiahnite si údaje a pozrite si interaktívne mapy

 • Symboly kvality vody určenej na kúpanie – vysvetlivky English

  Všímajte si tieto symboly v lokalitách určených na kúpanie

 • Eye on Earth English

  Pridajte vlastné hodnotenie kvality vody vo vašom okolí

Viac informácií o kvalite vody a životnom prostredí English

Cestovanie v Európe 2012 – 2013

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy