Ścieżka nawigacji

Jakość wody w kąpieliskach − Cypr i Luksemburg w czołówce rankingu - 05/08/2013

Plaża na Cyprze © UE

Prawie w całej Europie woda w morzach, a także w większości rzek i jezior, jest na tyle czysta, że można w niej pływać. Wyniki badań potwierdzają, że jakość wody w kąpieliskach jest coraz lepsza.

Jeśli tego lata spędzasz wakacje nad wodą, nie masz powodów do niepokoju – w UE 95 proc. kąpielisk nadmorskich spełnia minimalne unijne normy jakości. W przypadku rzek i jezior odsetek ten wynosi 91 proc.

Z najnowszego raportu wynika, że w 2012 roku, podobnie jak rok wcześniej, w większości kąpielisk poziom jakości wody uznano za doskonały. Jednak więcej kąpielisk niż w zeszłym roku uzyskało ocenę dostateczną.

Badanie jakości wody w 2012 r.

Aby przeprowadzić doroczną ocenę jakości wody w kąpieliskach DeutschEnglishfrançais , Europejska Agencja Środowiska (EEA) przebadała próbki wody z ponad 22 tys. kąpielisk w całej Europie.

Próbki zbadano pod kątem występowania szkodliwych zanieczyszczeń i bakterii, takich jak np. E. coli, które mogłyby przedostać się do wody ze ścieków lub odpadów pochodzenia zwierzęcego.

Najlepsze i najgorsze wyniki

W 2012 roku na wiodącej pozycji znalazły się Cypr i Luksemburg − jakość wody we wszystkich kąpieliskach w obu tych krajach uznano za doskonałą. Drugie miejsce zajęły Malta, Chorwacja i Grecja, gdzie ocenę doskonałą uzyskała woda w ponad 90 proc. kąpielisk.

Najwięcej kąpielisk, w których jakość wód nie spełnia unijnych norm, znajduje się w Belgii (13 proc.), Holandii (7 proc.) i Wielkiej Brytanii (6 proc.).

W Polsce skontrolowano wodę z 221 kąpielisk. W 151 z nich (68,3 proc.) jakość wody została oceniona jako doskonała, czyli odpowiadająca rygorystycznym wartościom zalecanym. W 66 (29,9 proc.) woda otrzymała ocenę dobrą lub dostateczną, czyli została uznana za spełniającą minimalne wymogi obowiązkowe. Obowiązkowych norm nie spełniło tylko jedno kąpielisko.

Chociaż stan czystości wód w europejskich kąpieliskach wciąż się polepsza, Komisja i Europejska Agencja Środowiska wzywają do podjęcia dalszych działań, które zagwarantują, że woda w Europie będzie się nadawała i do kąpieli, i do picia. Oznacza to ograniczenie zanieczyszczeń ściekami, ulepszenie systemów odprowadzania wody z gospodarstw i gruntów rolnych oraz ściślejszą kontrolę nad odpadami pochodzenia zwierzęcego, które trafiają do morza.

Gdzie najlepiej wypoczywać nad wodą?

 • Jakość wody w kąpieliskach w poszczególnych krajach English

  Zanim wyruszysz na wakacje, sprawdź, gdzie woda jest najczystsza

 • Europejski System Informacji Wodnej English

  Pobierz dane i skorzystaj z interaktywnych map

 • Symbole informujące o aktualnym stanie jakości wody w kąpielisku English

  Sprawdź, jaką ocenę dostało konkretne kąpielisko

 • Eye on Earth English

  Podziel się z innymi informacjami o jakości wody w swojej okolicy

Jakość wody i ochrona środowiska − więcej informacji English

Podróże po Europie 2012−2013

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki