Cesta

Za nejčistší vodou ke koupání vyražte na Kypr nebo do Lucemburska - 05/08/2013

Pláž na Kypru © EU

Téměř všechny evropské pláže (a většina řek a jezer) se může chlubit dostatečně čistou vodou na to, aby se v ní dalo koupat. A její kvalita se neustále zvyšuje.

Pokud letos plánujete vyjet na dovolenou k moři, nemusíte se obávat, že byste se kvůli znečištění vody nemohli koupat. 95 % pláží je dostatečně čistých a splňuje základní požadavky norem EU. Tyto požadavky také splňuje 91 % rekreačních lokalit u řek a jezer.

Podle zprávy za rok 2012 získala většina lokalit výborné hodnocení. Stejná situace panovala i v roce 2011, ale v současném hodnocení obdrželo více lokalit známku „vyhovující“.

Analýza vody v roce 2012

Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) ve své výroční zprávě o kvalitě vody ke koupání DeutschEnglishfrançais zpracovala vzorky z více než 22 000 míst ke koupání v Evropě.

Voda byla testována na přítomnost škodlivých znečišťujících látek a bakterií (např. E. coli), které se do prostředí dostávají z odpadních vod nebo z chovu hospodářských zvířat.

Nejlepší a nejhorší výsledky

V roce 2012 si nejlépe vedl Kypr a Lucembursko. Všechny lokality ke koupání v těchto zemích byly hodnoceny jako místa s výbornou kvalitou vody. Hned za nimi s více než 90 % výborných lokalit se umístily Malta, Chorvatsko a Řecko.

Nejhorší výsledky, pokud jde o počet míst nesplňujících minimální požadavky, vykazují Belgie (13 %), Nizozemsko (7 %) a Spojené království (6 %).

V České republice bylo 120 ze 160 lokalit hodnoceno jako výborné a 23 jako dobré nebo vyhovující. 3 lokality musely být z důvodu znečištění během sezóny zavřeny.

Ačkoli se kvalita vody celkově zlepšuje, Komise i Evropská agentura pro životní prostředí chtějí zavést další opatření zajišťující, že veškerá voda v rámci EU bude vhodná ke koupání a pití. To znamená odstranit všechny faktory, které negativně ovlivňují čistotu míst ke koupání, tj. snížit znečištění z odpadních vod, zlepšit odvádění vody ze zemědělských podniků a půdy a zvýšit kontrolu živočišného odpadu.

Chystáte se k vodě?

 • Kvalita vody ke koupání ve vašem okolí English

  Víte, jaká je kvalita vody na vašem oblíbeném koupališti či pláži?

 • Evropský systém informací o vodě (WISE) English

  Stáhněte si požadované údaje a prohlídněte si interaktivní mapy

 • Symboly označující kvalitu vody ke koupání – vysvětlivky English

  Těmito symboly jsou označena místa ke koupání

 • Eye on Earth English

  Přidejte své vlastní hodnocení kvality vody ve vašem okolí

Více informací o kvalitě vody a životním prostředí English

Cestujeme po Evropě 2012–13

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy