Navigācijas ceļš

Palīdzība “zaļajiem” pircējiem - 10/04/2013

Lapas ūdenī © ES

Ja apgalvojumi par preces nekaitīgumu videi būtu standartizēti ES mērogā, tad palielinātos uzticība pieaugošajam “zaļo” produktu tirgum un pircēji varētu izdarīt apzinātu izvēli.

Pieaug to patērētāju skaits, kuri vēlas pirkt videi nekaitīgas preces, bet, viņuprāt, apzinātu izvēli izdarīt nav viegli.

Tas ir tāpēc, ka ES valstis izmanto ļoti dažādas metodes, pēc kurām tiek noteikts, cik draudzīgas videi ir preces un uzņēmumi. Turklāt etiķetēs izmantotās frāzes nereti ir neskaidras un mulsinošas.

Kāds ir rezultāts? Ap 48 % eiropiešu pdf - 6 MB [6 MB] English (en) apgalvo, ka neuzticas uzņēmumu apgalvojumiem par nekaitīgumu videi.

Lai atbalstītu videi nekaitīgu preču tirgu, Komisija ierosina kopējus ES standartus English . Pēc viena standarta nosaka konkrēto preču ietekmi uz vidi English . Pēc otra novērtē, vai organizācija vai uzņēmums ir videi draudzīgs English .

Abu standartu pamatā ir reālas, pārbaudītas metodes. Komisija aicina ES valstu valdības, uzņēmumus un organizācijas sākt šos fakultatīvos standartus izmantot jau tagad.

Komisija arī sniedz vadlīnijas par marķēšanu, lai cilvēkiem dotu iespēju iepirkties ar pārliecību, ka viņi izdarījuši pareizo izvēli. Apgalvojumiem par nekaitīgumu videi jābūt ne tikai atklātiem (saturot informāciju par izmantoto novērtēšanas procedūru, avotu, kritērijiem), bet jābūt norādītiem tikai tad, ja tas ir svarīgi, jābūt ticamiem, pilnīgiem, salīdzināmiem un skaidriem.

Kopēji standarti, samazinot birokrātiju un izmaksas, kas rodas, ja Eiropas Savienībā ir jāievēro dažādi standarti, var mudināt vairāk uzņēmumu savas preces padarīt ekoloģiskākas. Konkurence arī būtu godīgāka, ja uzņēmumi izmantotu vienādus standartus.

Turpmākie posmi

Paralēli Komisija plāno izstrādāt konkrētām precēm un konkrētās nozarēs piemērojamus noteikumus par to, kā novērtējama ietekme uz vidi. Šie noteikumi tiks izveidoti trīs gadu laikā, sadarbojoties ar organizācijām un uzņēmumiem.

Komisija arī palīdzēs izstrādāt labākus starptautiskos standartus, pēc kuriem nosaka un paziņo ietekmi uz vidi.

“Zaļas” ir tās preces, kuras salīdzinājumā ar līdzīgām tās pašas kategorijas precēm ražošanas, izplatīšanas un izmantošanas laikā līdz pat sava dzīves cikla beigām (arī atkārtotas izmantošanas, pārstrādes un reģenerēšanas laikā) pēc iespējas mazāk kaitē videi.

Vēl par vides politiku English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites