Navigācijas ceļš

Stingrāki noteikumi par tabakas izstrādājumiem - 20/12/2012

© iStockPhoto

Plānots aizliegt aromatizētas tabakas izstrādājumus un maldinoši nevainīgus apzīmējumus uz cigarešu paciņām, piemēram, “vieglas” vai “maigas”.

Ik gadu Eiropā smēķēšanas dēļ mirst gandrīz 700 tūkstoši cilvēku. Tas atbilst Rīgas iedzīvotāju skaitam. Vairāki miljoni sirgst ar smēķēšanas izraisītām slimībām, piemēram, vēzi, elpceļu, sirds un asinsvadu slimībām.

Spēkā esošie ES tiesību akti tika pieņemti pirms 11 gadiem, tie ir novecojuši. Tagad mums ir vairāk zināms par tabakas izstrādājumos lietotajiem aromatizatoriem un par to, cik iedarbīgi ir brīdinājumi par kaitējumu veselībai.

Tirgū parādījušies arī jauni izstrādājumi, un ES dalībvalstis, pieņemot likumus par ražošanu, noformējumu un tirdzniecību, šai ziņā ir reaģējušas atšķirīgi. Tāpēc dažās ES valstīs sabiedrība ir labāk aizsargāta nekā citās.

Komisijas jaunais plāns attiecas uz vairākām jomām.

Marķējums un iepakojums — uz visām cigarešu un tinamās tabakas paciņām jābūt attēlam un tekstam, kas brīdina par kaitējumu veselībai un aizņem 75 % no iepakojuma virsmas. Uz katras paciņas būs arī paziņojums, ka tabakas dūmi satur 70 vielas, kas izraisa vēzi.

Sastāvdaļas — aizliegs visas cigaretes, tinamo tabaku un bezdūmu tabakas izstrādājumus, kas satur stiprus aromatizētājus, kā arī izstrādājumus ar paaugstinātu toksiskumu un spēju ātri izraisīt atkarību.

Bezdūmu tabaka — saglabāts zelējamās tabakas snusa aizliegums visur ES, izņemot Zviedriju. Uz visiem ražojumiem jāatrodas brīdinājumam par kaitējumu veselībai, un ražotājiem jāziņo iestādēm pirms jaunu izstrādājumu laišanas tirgū.

Nikotīnu saturoši izstrādājumi — pat ja nikotīna līmenis nepārsniedz maksimāli pieļaujamo vērtību, uz paciņas jābūt brīdinājumam par izstrādājuma ietekmi uz veselību. Tas pats attiecas uz zālaugu cigaretēm. Izstrādājumus, kuru nikotīna saturs pārsniedz maksimāli pieļaujamo, būs atļauts izmantot tikai medicīnā.

Pirkumi internetā — paredzēts ieviest vecuma pārbaudes mehānismu, lai tabakas izstrādājumi netiktu pārdoti bērniem un pusaudžiem.

Nelegālā tirdzniecība — plānots ieviest izsekojamības un uzraudzības sistēmu un drošības elementus (kā hologrammas), kas gādās par to, lai ES tiktu tirgoti tikai un vienīgi ES noteikumiem atbilstoši tabakas izstrādājumi.

Komisija cer, ka jaunie noteikumi mazinās smēķēšanas pievilcīgumu un atturēs jauniešus pievērsties tai. Konstatēts, ka ap 70 % smēķētāju pirmo cigareti pamēģinājuši līdz 18 gadu vecumam, bet 94 % — līdz 25 gadiem.

Vēl par ES politiku tabakas jomā

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites