Navigačný riadok

Online hazardné hry: znižujeme riziko - 29/10/2012

Kocky a kreditná karta na klávesnici počítača © iStockphoto

Nový akčný plán v oblasti hazardných hier má za cieľ zvýšiť ochranu spotrebiteľov, zakročiť proti agresívnym reklamám a bojovať s ovplyvňovaním výsledkov zápasov kvôli stávkam.

Online hazardné hry sú na vzostupe: hazard ako poker, kasína, stávkovanie na výsledky športových podujatí a lotérie generujú veľké príjmy. V roku 2011 si online stavilo 6,8 miliónov Európanov, ktorí prispeli k výnosom prevádzkovateľov online hier a stávkových spoločností vo výške 9,3 mld. EUR. Podľa odhadov by táto suma mala do roku 2015 narásť na 13 mld. EUR.

Veľa krajín EÚ zaviedlo pravidlá na ochranu gamblerov, ale tieto vnútroštátne systémy sa líšia.

  • Nemecko a Holandsko zakázali určité typy online stávkových hier.
  • Vo Fínsku, Portugalsku a vo Švédsku existuje len jeden prevádzkovateľ online hazardných hier.
  • Dánsko, Estónsko, Francúzsko, Taliansko a Španielsko zaviedli licencie a online hazardné hry môže poskytovať viacero subjektov.

Každý systém je navrhnutý tak, aby chránil pred podvodmi spotrebiteľov a najzraniteľnejšie skupiny, ako sú deti.

Online charakter hazardných hier však znamená, že ochrana poskytovaná vnútroštátnym právnym poriadkom sa môže minúť účinku. Spotrebiteľ v Nemecku môže napríklad stávkovať na webovej lokalite zriadenej v Spojenom kráľovstve.

Okrem toho Komisia vypracuje súbor odporúčaní pre členské štáty o tom, ako bojovať proti ovplyvňovaniu zápasov v súvislosti s uzatváraním stávok. Návrh sa bude týkať výmeny informácií, sledovania podozrivých aktivít, vypracovania ustanovení o konflikte záujmov a vytvorenia osobitných telefonických liniek pre nahlasovanie podozrivého správania.

Iniciatívy vychádzajúce z akčného plánu budú pripravené v roku 2013.

Viac o právnych predpisoch EÚ o hazardných hrách DeutschEnglishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy