Ścieżka nawigacji

Najczystsza woda w kąpieliskach na Cyprze, Malcie, w Chorwacji i Grecji - 30/07/2012

Plaża w Grecji © UE

Jakość wód przybrzeżnych i śródlądowych w Europie poprawiła się.

Wyniki corocznego sprawozdania dotyczącego jakości wody w kąpieliskach DeutschEnglishfrançais Europejskiej Agencji Środowiska opierają się na próbkach regularnych pobieranych z ponad 22 tys. przybrzeżnych i śródlądowych terenów kąpielowych w całej Europie.

W porównaniu z ubiegłem rokiem liczba kąpielisk, w których jakość wody uznano za „doskonałą”, wzrosła o 3,5 proc., a tych, w których jakość wody uznano za „zadowalającą” – o 1 proc. Mniej niż 2 proc. terenów kąpielowych nie spełniało minimalnych unijnych norm czystości.

Zanim się wykąpiesz, sprawdź informacje na temat czystości wody

  • Informacje na temat jakości wody w kąpieliskach w Twoim regionie English
  • Dane do pobrania i interaktywne mapy w Europejskim Systemie Informacji Wodnej (WISE) English
  • Za pośrednictwem strony internetowej Eye on Earth English można przesłać informacje na temat jakości wody miejscowego kąpieliska.
  • Znaki informujące o jakości wody w kąpieliskach English

Badanie jakości wody w 2011 r.

Jakość wody w kąpieliskach nadmorskich oraz w rzekach i jeziorach w całej Europie jest regularnie badana. Sprawdza się ją pod kątem występowania szkodliwych zanieczyszczeń i bakterii, takich jak np. bakterie Escherischia coli, które mogą wskazywać na obecność zanieczyszczeń pochodzących ze ścieków lub odchodów zwierzęcych.

Odsetek kąpielisk, które spełniają minimalne unijne normy jakości, wzrósł w porównaniu z 2010 r., a w wielu krajach odnotowano wyjątkowo dobre rezultaty.

Najlepsi i najgorsi

W 2011 r. w czołówce znalazły się Cypr, Chorwacja, Malta i Grecja, gdzie ponad 90 proc. wszystkich terenów kąpielowych spełniało najbardziej rygorystyczne normy, a pozostałe były zgodne z normami obowiązkowymi.

Najgorsze wyniki odnotowano w Holandii, Bułgarii, Luksemburgu, Belgii i na Łotwie, gdzie stosunkowo niewielka liczba kąpielisk spełniała minimalne unijne normy jakości.

W Polsce 67,3 proc. kąpielisk spełniało najbardziej rygorystyczne wartości zalecane, 30,9 proc. - wartości obowiązkowe i tylko jedno kąpielisko nie spełniało minimalnych wymogów.

Od 1990 r. obserwujemy stopniową i regularną poprawę jakości wody w kąpieliskach w UE. Odsetek nadmorskich terenów kąpielowych, które nie spełniają wymogów UE zmniejszył się z 9,2 proc. w 1990 r. do 1,5 proc. w 2011 r. W przypadku kąpielisk śródlądowych odsetek ten spadł z 11,9 proc. w 1990 r. do 2,4 proc. w 2011 r., co jest wyjątkowo dobrym wynikiem.

Więcej na temat jakości wody i ochrony środowiska English

Podróże po Europie 2012-2013

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki