Cesta

EU nepolevuje v ochraně spotřebitele - 24/05/2012

Dva lidé si na znamení vzájemné dohody podávají ruce, v pozadí právnické příručky © istockphoto.com/John Keith

Nový komplexní přístup EU ke zlepšení ochrany a bezpečnosti spotřebitelů by měl kupujícím umožnit získat více informací a v případě potřeby jim pomoci požadovat náhradu.

Pravidla ochrany spotřebitele v EU jsou jedny z nejrozvinutějších na světě. Trh je však čím dál sofistikovanější, a to díky komplexnějším výrobkům, službám a marketingu.

Komise proto k řešení těchto problémů navrhuje propracovanější přístup EU k ochraně spotřebitelů.

Spotřebitelské výdaje v současné době představují více než polovinu HDP Unie. Lepší systém by zvýšil důvěru spotřebitelů a podnítil hospodářskou soutěž a ekonomický růst. Během následujících dvou let by strategie na posílení důvěry a růstu DeutschEnglishfrançaisPDF:

  • zlepšila bezpečnost spotřebitelů, a to prostřednictvím účinnějších právních předpisů a lepšího sledování trhu
  • zlepšila dostupnost informací pro kupující, např. o skutečných nákladech na spotřebitelský úvěr nebo o místech, kde lze podat stížnost
  • posílila prosazování pravidel a zlepšila proces nápravy
  • přizpůsobila práva spotřebitelů změnám ve společnosti, například přizpůsobením právních předpisů potřebám digitálního věku, zohledněním potřeb zranitelných skupin spotřebitelů a usnadňováním přístupu k udržitelnému zboží a službám.

Strategie se zaměří na posilování ochrany a bezpečnosti spotřebitelů při nákupu zboží denní spotřeby, cestování, výběru poskytovatele energetických služeb, řízení financí nebo při nakupování na internetu.

Komise chce do roku 2015 zdvojnásobit objem maloobchodního prodeje přes internet. Navrhla proto již 16 opatření týkajících se elektronického obchodování a on-line služeb DeutschEnglishfrançaisPDF (např. lepší ochrana, více informací a širší volba).

Mimosoudní řešení sporů – ADR

V loňském roce byly předloženy návrhy English na mimosoudní způsoby řešení sporů s obchodníky. Tato opatření by všem spotřebitelům umožnila využívat tzv. alternativní řešení sporů (ADR), při kterém může neutrální třetí strana navrhnout řešení nebo vystupovat jako zprostředkovatel mezi zákazníkem a obchodníkem.

Řešení sporů prostřednictvím online systému – ODR

Ti, kdo nakupují něco přes internet třeba z jiné země EU, by také mohli využívat systém řešení sporů on-line (ODR), který se sice podobá ADR, ale probíhá výhradně online.

Tato řešení by doplnila nástroje, které EU v současné době poskytuje spotřebitelům při řešení přeshraničních konfliktů s obchodníky. Spotřebitelé mohou například využít evropské řízení o drobných nárocích, které urychluje výplatu a snižuje náklady na soudní spory ohledně pohledávek do výše 2 000 eur. Od roku 2013 budou spotřebitelé moci vyplnit formulář o drobných nárocích na internetové stránce portálu e-justice, což jim ušetří čas i jejich úsilí.

Další informace o evropském programu pro spotřebitele English

Spotřebitelé a EU

Síť evropských spotřebitelských center

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy