Cesta

Rapex – ochrana před nebezpečnými produkty - 18/05/2012

Zpráva za rok 2011 konstatuje další zdokonalení sítě Rapex pro včasnou výměnu infomací. Tato síť chrání spotřebitele před nebezpečnými produkty.

Podle zprávy o činnosti sítě Rapex DeutschEnglishfrançais bylo v roce 2011 na trhu EU zakázáno nebo z něj staženo více 1 800 nebezpečných výrobků. To je o 20 % méně než v předchozím roce.

Důvodem mohou být částečně rozpočtové škrty vyplývající z ekonomické krize, v jejichž důsledku mohly kontrolní subjekty v jednotlivých zemích provádět méně kontrol.

Kontroly se proto zaměřily na produkty, které z hlediska bezpečnosti spotřebitelů představují největší riziko. Díky nové verzi pokynů systému Rapex se proces detekce a zákazu nebezpečných produktů zrychlil.

Z nebezpečných výrobků odhalených systémem Rapex tvořily 27 % oděvy, textil a módní doplňky, 21 % hračky, 11 % vozidla, 8 % elektrospotřebiče a 7 % kosmetika.

Namátkové kontroly

Kontrolní subjekty jednotlivých zemí také zintenzivnily koordinaci namátkových kontrol řady druhů zboží, čímž se podařilo odhalit velký počet případů porušení předpisů o bezpečnosti výrobků.

Z testů hraček pro děti do 3 let vyplynulo, že 35 % nesplnilo bezpečnostní normy EU. V případě solárních lůžek se zjistilo, že 65 % z nich produkuje vyšší množství ultrafialového záření, než kolik určuje limit EU, a představuje tedy závažné zdravotní riziko pro spotřebitele.

V 19 zemích EU nyní probíhají další namátkové kontroly, které se zaměřují na výrobky pro děti, zábavní pyrotechniku, travní sekačky a nabíječky baterií.

Kontrola bezpečnosti již u výrobce

O 62 % více se loni využívala samostatná síť pro výměnu informací mezi podniky DeutschEnglishEspañolFrançaisItaliano. V rámci tohoto systému bylo nahlášeno 133 nebezpečných produktů.

Další zdokonalení

Fungování sítě Rapex přispělo ke zpřísnění bezpečnostních předpisů ohledně hraček, které vstoupily v platnost minulý rok. Výrobce má nyní povinnost vyhodnotit před uvedením nových hraček na trh jejich bezpečnost.

Další činnost v této oblasti

EU bude nadále úzce spolupracovat s Čínou s cílem snížit vysoký počet nebezpečných produktů, které se z této země na evropský trh dostávají (čínské zboží bylo předmětem 54 % všech hlášení v roce 2011 a 58 % v roce 2010).

Ještě během tohoto roku má Komise v plánu návrhy dalších zpřísnění předpisů EU o bezpečnosti produktů, přičemž se zaměří na nově se objevující rizika.

Do sítě Rapex jsou zapojeny všechny země Unie spolu s Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem. Zaměřuje se na všechny produkty s výjimkou potravin, krmiv, léků a zdravotnického vybavení – těmi se zabývají jiné, speciální systémy včasné výměny informací, podobné Rapexu.

Další informace týkající ochrany spotřebitele English

Internetové stránky systému Rapex English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy