Navigačný riadok

Hračky pre deti – bezpečnosť na prvom mieste - 21/12/2011

V čase, keď deti vybaľujú z vianočných balíkov plyšových medvedíkov, kolobežky alebo laserové meče, si ich rodičia môžu byť istí, že hračky kúpené v EÚ sú najbezpečnejšie na svete.

Každá hračka predaná v EÚ prešla celým radom kontrol, aby sa zabezpečilo, že je pre deti bezpečná.

Pred uvedením nových hračiek na trh sú výrobcovia povinní identifikovať možné riziká prostredníctvom posúdenie bezpečnosti. Navyše vždy musí byť možné zistiť, v ktorom závode sa daná hračka vyrobila.

Aj keď má Európa 25-percentný podiel na celosvetovom trhu, nie všetky hračky predávané v EÚ boli vyrobené v jednom z členských štátov. V roku 2010 dosiahol dovoz tradičných hračiek do Únie 6,98 miliárd EUR. Je dôležité zabezpečiť, aby tieto hračky spĺňali bezpečnostné normy, na ktoré sme zvyknutí v Európe. Preto sa na hraniciach EÚ a v priestoroch distribútorov vykonávajú pravidelné kontroly.

Nové, prísnejšie právne predpisy EÚ týkajúce sa bezpečnosti hračiek English (en) nadobudli účinnosť v júli. Nové pravidlá sa týkajú malých častí, ktoré by sa dali prehltnúť alebo vdýchnuť, a pribaľovania hračiek k potravinám.

Právne predpisy však nezaručujú 100-percentnú bezpečnosť. Napríklad hračka určená pre 10-ročné dieťa, ktorá prešla všetkými testami, môže byť nebezpečná v rukách batoľaťa. EÚ preto organizuje kampaň, ktorá má spotrebiteľov informovať o tom, na čo by mali dbať pri kúpe hračiek.

Krátke video nazvané Bezpečné hračky pre naše deti sa vysielalo v celej EÚ a v hračkárstvach sa distribuovali letáky obsahujúce tipy na bezpečné zaobchádzanie s hračkami . Spotrebitelia by mali kupovať iba hračky s označením CE, ktoré je dôkazom o dodržaní bezpečnostných noriem. Navyše by si mali vždy pozorne prečítať návod na použitie a nakupovať iba u spoľahlivých predajcov.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy