Ścieżka nawigacji

Zabawki dla dzieci – bezpieczeństwo przede wszystkim - 21/12/2011

Gdy w tym roku dzieci będą rozpakowywać pod choinką swoje prezenty, np. upragnionego misia, trójkołowy rowerek czy miecz świetlny, rodzice mogą być pewni, że zabawki kupione w UE należą do najbezpieczniejszych na świecie.

W trosce o bezpieczeństwo naszych dzieci wszystkie zabawki sprzedawane w UE poddawane są licznym kontrolom.

Zanim nowa zabawka trafi do sprzedaży, producenci muszą określić potencjalne zagrożenia, jakie może ona stwarzać. W tym celu przeprowadzają specjalną ocenę bezpieczeństwa. Poza tym producenci muszą udostępnić informacje pozwalające ustalić, gdzie i w jakich warunkach zabawki zostały wyprodukowane.

Z Europy pochodzi 25 proc. wszystkich wytwarzanych na świecie zabawek, jednak nie wszystkie zabawki dostępne w europejskich sklepach wyprodukowano w UE. W 2010 r. do Unii sprowadzono z krajów trzecich zabawki o łącznej wartości 6,98 mld euro. Trzeba szczególnie dopilnować, aby zabawki te spełniały europejskie normy bezpieczeństwa. Umożliwiają to kontrole prowadzone na granicach UE i w punktach dystrybucji.

Nowe, surowsze przepisy UE dotyczące bezpieczeństwa zabawek English (en) weszły w życie w lipcu br. Dotyczą one m.in. małych części, które mogłyby stwarzać ryzyko połknięcia lub przedostania się do dróg oddechowych, a także zabawek pakowanych razem z produktami żywnościowymi.

Przepisy to jednak nie wszystko. W rękach małego dziecka nawet zabawka, która pomyślnie przeszła wszystkie testy, ale przeznaczona jest dla dziesięciolatka, może być niebezpieczna. Dlatego UE prowadzi kampanię uświadamiającą konsumentom, na co powinni zwracać uwagę przy zakupie zabawek.

W całej Europie wyświetlany jest krótki film o zapewnieniu dzieciom bezpiecznych zabawek, a w sklepach z zabawkami rozdawana jest ulotka ze wskazówkami na ten temat pdf - 984 KB [984 KB] български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv) . Zgodnie z nimi należy np. kupować zawsze w sprawdzonych sklepach i tylko zabawki opatrzone znakiem CE (który świadczy o tym, że produkt spełnia unijne normy bezpieczeństwa), a także czytać wszystkie instrukcje.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki