Cesta

Hračky musí být především bezpečné - 21/12/2011

Až děti pod stromečkem najdou vytouženého medvídka, tříkolku nebo světelný meč, mohou si být jejich rodiče jisti, že hračky zakoupené v EU patří mezi nejbezpečnější na světě.

Všechny hračky, které se v Unii prodávají, projdou nejdříve několika kontrolami. Ty zajišťují, že až si s nimi děti budou hrát, hračky neohrozí jejich zdraví.

Před uvedením nové hračky na trh musí výrobci provést hodnocení bezpečnosti a zjistit, zda při používání hračky nevznikají nějaká rizika. Rovněž musí zajistit, aby každá hračka mohla být vysledována zpět do závodu, kde byla vyrobena.

I když má Evropa na celosvětovém trhu hraček 25% podíl, ne všechny hračky zakoupené v EU jsou zde i vyrobeny. V roce 2010 dosáhla hodnota dovozu tradičních hraček ze zemí, které nejsou členy EU, 6,98 miliardy eur. Je důležité zajistit, aby tyto hračky splňovaly evropské normy bezpečnosti. To se děje prostřednictvím kontrol na hranicích Unie a u velkoobchodníků.

V červenci 2011 vstoupily v platnost nové, přísnější předpisy EU o bezpečnosti hraček English (en) . Ty se týkají malých částí hraček, které by mohly děti spolknout nebo vdechnout, a dále také balení hraček spolu s potravinami.

Ani právní předpisy však dětem nemohou zajistit 100% bezpečnost. Dokonce i hračka pro 10leté dítě, která prošla všemi testy, může být nebezpečná, pokud se dostane do rukou batoleti. EU proto organizuje kampaň, která má zvýšit informovanost mezi kupujícími, aby věděli, na co si mají při nákupu hraček dávat pozor.

V celé Evropě se vysílá videonahrávka pod názvem „Bezpečné hračky pro naše děti“ a v hračkářstvích se rozdává informační leták s radami ohledně bezpečnosti hraček . EU například doporučuje: kupovat pouze hračky se značkou CE, která prokazuje soulad výrobku s předpisy EU, číst všechny pokyny a vždy nakupovat v důvěryhodných obchodech.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy